Pożar w Czarnobylu. Radioaktywna chmura nadciąga nad Polskę? PAA uspokaja

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Wśród mieszkańców woj. lubelskiego pojawiła się informacja, że nad nasz region nadciąga radioaktywna chmura z Ukrainy i należy pozamykać okna. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja.

Od 4 kwietnia płonie las w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu. Choć miejscowe władze uspokajają, że ogień jest pod kontrolą, nie oszczędził on najbardziej skażonych terenów, włącznie ze sławnym „Czerwonym Lasem”. Pogoda nie sprzyja strażakom, ponieważ wieje silny wiatr, który utrudnia opanowanie pożaru.

Radioaktywna chmura nadciąga nad Polskę?

Wielu z Was w ostatnich dniach mogło otrzymać od znajomego wiadomość, która mogła, a nawet powinna zaniepokoić. W skrócie, fizycy z Polskiej Akademii Nauk lub synoptyce mieli ostrzegać, że nad Polskę nadciąga chmura z Czarnobyla, wobec czego trzeba pozamykać okna i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zewnątrz.

„Kochani przed momentem otrzymałam telefon od przyjaciółki, której mąż jest synoptykiem. Nadchodzi do nas chmura, która zawiera radioaktywny pył z okolic Rosji. Kobiety w ciąży oraz dzieci przez dwa dni nie powinny wychodzić na zewnątrz. W poniedziałek powinien padać deszcz, chmura powinna się zmniejszyć. Przekażcie tę wiadomość wszystkim. Mamy pandemię i rząd nas o tym nie poinformuje” – czytamy w jednej z wiadomości.

Na informacje dotyczące radioaktywnej chmury znad Czarnobyla od razu zareagowała Państwowa Agencja Atomistyki, która wystosowała komunikat. Jego treść prezentujemy poniżej.

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju.” – czytamy w komunikacie PAA.

Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

„Nie ma konieczności podejmowania jakichkolwiek działań zapobiegawczych przez mieszkańców Polski, w szczególności nie zaleca się przyjmowania preparatów z stabilnym jodem (w tym tzw. płynu Lugola). Samodzielne przyjmowanie preparatów ze stabilnym jodem może być szkodliwe dla zdrowia. Skutkiem ubocznym stosowania preparatów może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co może doprowadzić do jej nadczynności. U niektórych pacjentów, w tym cierpiących na zaburzenia układu krążenia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia” – dodaje PAA.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.