Potrawy wigilijne, które powinny znaleźć się na stole [12 POTRAW WIGILIJNYCH – LISTA]

potrawy wigilijne
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

12 potraw wigilijnych – tradycyjne dania na wigilijny stół. Jakie są potrawy wigilijne, które muszą znaleźć się na wigilijnym stole? Prezentujemy listę potraw na Wigilię.

Tradycja mówi nam, by na wigilijnym stole znalazło się 12 potraw wigilijnych. Ich zestaw różni się w zależności od regionu Polski. Choć jest wiele dań wigilijnych, które powinny znaleźć się na każdym świątecznym stole.

Wielu Polaków nie jest w stanie sobie wyobrazić kolacji wigilijnej bez barszczu z uszkami, pierogów z grzybami i kapustą oraz karpia. Nie ulega wątpliwości, że dania na Wigilię powinny być postne. Co prawda, nie ma już zakazu jedzenia mięsa w czasie Wigilii, jednak wielu Polaków do tej tradycji przywiązuje dużą wagę.

Wigilia – 12 potraw. Jakie potrawy na Wigilię?

Potrawy wigilijne – lista 12 potraw wigilijnych, które 24 grudnia powinny się znaleźć na Twoim stole. Zastanawiasz się, jakie potrawy najczęściej serwuje się podczas wigilijnej kolacji? Podajemy najpopularniejsze z nich.

12 potrwa wigilijnych – lista dań

>> Barszcz czerwony z uszkami z farszem z grzybów i kapusty.

>> Pierogi z kapustą i grzybami.

>> Ryba po grecku.

>> Kapusta z grzybami.

>> Kompot z suszonych owoców.

>> Śledź na różne sposoby (np. w sosie śmietanowym, w oleju i z cebulką, z rodzynkami).

>> Karp na różne sposoby (np. smażony, w galarecie, po żydowsku, w sosie miodowym, faszerowany)

>> Sałatka jarzynowa.

>> Kluski z makiem, cukrem i miodem.

>> Sernik, makowiec lub piernik.

>> Paszteciki z kapustą i grzybami.

>> Jajka z majonezem.

>> Krokiety z kapustą i grzybami.

Oczywiście nie wszystkie z wymienionych dań muszą znaleźć się na wigilijnym stole. Do potraw wiele rodzin przywiązuje własne tradycje, które praktykuje w czasie świąt.

Jakiej potrawy nie może zabraknąć na Twoim wigilijnym stole? Na Wasze komentarze czekamy w komentarzach poniżej artykułu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.