Posypały się pierwsze mandaty dla użytkowników hulajnóg elektrycznych

Elektryczne hulajnogi blinkee w Lublinie
Elektryczne hulajnogi w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Straż miejska w Lublinie wystawiła pierwsze mandaty użytkownikom hulajnóg elektrycznych. Strażnicy prowadzą akcję informacyjną i przypominają o zmianach przepisów.

Mandat za jazdę hulajnogą elektryczną

Od poniedziałku 30 sierpnia strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą karać mandatami kierujących hulajnogami elektrycznymi. Nowe przepisy obowiązują również rowerzystów i użytkowników urządzeń transportu osobistego (UTO).

Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie można przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Jednak trzeba tam jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego ok. 6 km/h.

Akcja informacyjna do 20 września, a później mandaty

Od września strażnicy miejscy z Lublina zaczęli kontrolować użytkowników hulajnóg elektrycznych. Do tej pory podjęli pojedyncze interwencje, podczas których strażnicy zwrócili uwagę i poinformowali użytkowników hulajnóg o zmianie przepisów.

Akcja informacyjna ma być prowadzona do 20 września, później upomnienia zamienią się w mandaty. Strażnicy uprzedzają, że w przypadku sytuacji realnego zagrożenia od razu wobec kierującego hulajnogą zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Do 9 września strażnicy miejscy wystawili łącznie 5 mandatów po 100 złotych każdy. Wszystkie mandaty dotyczyły przejazdu hulajnogą po przejściu dla pieszych, gdzie nie było wyznaczonego przejazdu dla rowerów.

Więcej o nowych przepisach: Posypią się mandaty dla użytkowników hulajnóg i rowerzystów. Kary od 20 do 500 złotych

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.