Postępowanie wyjaśniające UOKiK wobec Xiaomi

Smartfon w dłoni
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwych antykonkurencyjnych praktyk przy sprzedaży produktów Xiaomi. W ramach działań przeprowadzono przeszukania w siedzibach trzech podmiotów, w tym Xiaomi Polska. Trwa analiza zebranych dowodów.

Podejrzenia antykonkurencyjnych praktyk

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował o podejrzeniach dotyczących niedozwolonego ustalania cen produktów Xiaomi, w tym serii Mi, Redmi, Redmi Note i POCO. Postępowanie ma na celu ustalenie, czy ceny tych produktów były ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia. W wyniku takiej zmowy konsumenci nie mogliby kupić produktów Xiaomi po niższych cenach niż te ustalone odgórnie.

telefon w miescie
fot. Pexels

Przeszukania i analiza dowodów

Przeszukania odbyły się w siedzibach Xiaomi Polska oraz dwóch dystrybutorów produktów tej firmy. Zebrany materiał dowodowy jest obecnie analizowany. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli dowody potwierdzą podejrzenia, Prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

sąd sędzia prawo
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sankcje i program łagodzenia kar

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grożą surowe kary finansowe – do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menedżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi kara pieniężna do 2 mln zł. Przedsiębiorcy i menedżerowie mogą jednak uniknąć dotkliwych sankcji dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Program ten umożliwia obniżenie lub uniknięcie kary pod warunkiem współpracy z UOKiK i dostarczenia dowodów na istnienie niedozwolonego porozumienia.

ludzie młodzież telefon
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Przedsiębiorców i menedżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowo.

Czy uważacie, że program leniency jest skutecznym narzędziem w walce z antykonkurencyjnymi praktykami? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach lub udostępnijcie artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.