Port Lotniczy Lublin gotowy do wznowienia lotów w nowym reżimie sanitarnym

Terminal Portu Lotniczego Lublin w Świdniku
Terminal Portu Lotniczego Lublin w Świdniku | fot. pixabay

Port Lotniczy Lublin jest gotowy na wznowienie połączeń – lotnisko zostało przystosowane do ponownej obsługi pasażerów zgodnie z wytycznymi. Pierwszy samolot przyleci w środę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do terminala będą mogły wejść tylko osoby, które są pasażerami obsługiwanych rejsów (mają aktualną kartę pokładową) lub osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi lub niepełnosprawnymi. Oznacza to, że obecnie nie będzie możliwości, aby w lotniskowej poczekalni przebywały inne osoby, np. członkowie rodzin, znajomi pasażerów, którzy chcieliby ich odprowadzić lub przywitać.

„Wdrożyliśmy wszystkie wytyczne dotyczące zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zadbaliśmy także o kompleksowe przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Zależy nam, aby każdy z nich dysponował wiedzą i znał odpowiednie procedury postępowania, tak aby cały proces przebiegał szybko i komfortowo dla pasażerów” – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.

Główne drzwi do terminala, którym do tej pory wchodzili odlatujący, zostały czasowo wyłączone z użytku. Dedykowanym wejściem dla podróżnych stało się wejście od przystanku kolejowego, na którym zatrzymuje się szynobus. Tutaj pracownicy lotniska na specjalnie przygotowanym stanowisku będą weryfikowali, czy dana osoba ma uprawnienia, aby wejść do terminala (stanowisko będzie czynne 3h przed każdym rozkładowym rejsem).

Następnie pasażerów czeka przejście przez bramkę mierzącą temperaturę. Od wyniku pomiaru zależy dalsza ścieżka postępowania. Osoby, które mają temperaturę niższą niż 38°C mogą wejść i rozpocząć kolejne etapy odprawy. Natomiast podróżni z temperaturą równą lub wyższą niż 38°C będą kierowani do tzw. „kabiny oceny zdrowia”, gdzie przeprowadzana zostanie ponowna weryfikacja temperatury, ocena symptomów charakterystycznych dla COVID-19 i wywiad prowadzony pod kątem możliwości zarażenia się wirusem.

„Jeśli pasażer wykazuje objawy, a powtórne badanie temperatury potwierdzi pierwszy wynik, nie może on wejść do budynku i tym samym skorzystać z połączenia lotniczego” – informuje Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin.

Wszystkie osoby znajdujące się w terminalu (pasażerowie i pracownicy) zobligowane są do noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznego dystansu. Władze lotniska zadbały o dostęp do płynów do dezynfekcji rąk – w ogólnodostępnych miejscach ustawiono bezdotykowe dystrybutory.

Ze względu bezpieczeństwa, zgodnie z zaleceniami, z użytkowania zostały wyłączone palarnie kabinowe, boiska do piłki plażowej oraz kąciki zabaw. Na stanowiskach odprawy, informacji, kontroli paszportowej oraz przy gate’ach zainstalowano ekrany ochronne.

Loty z Lublina zostaną wznowione 17 czerwca. Pierwszą operacją po przymusowej przerwie będzie przylot samolotu z Eindhoven.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.