Poradnik stylowa ONA – 7 składników kobiecego stylu i szczere rozmowy z lubelskimi sprzedawcami odzieży

Sukienki na Targu pod Zamkiem

Na co kobiety zwracają uwagę podczas zakupów? Co jest dla nich najważniejsze, a co drugoplanowe? Postanowiliśmy się o tym przekonać i udać po poradę do specjalistów, którzy są z modą za pan brat, i codziennie obsługują setki Klientów.

Naszą listę składników kobiecego stylu uzupełniliśmy wypowiedziami sprzedawców odzieży z Targu pod Zamkiem – największego targowiska w regionie. Przedsiębiorcy sprzedający na tym targowisku od dekad dbają o to, żeby mieszkańcy Lublina wyglądali modnie, ale jednocześnie oszczędzali na zakupach.

1. Wygoda

Ubrania muszą być przede wszystkim wygodne, bo nie sztuką jest włożyć na siebie coś, co wygląda pięknie, ale krępuje ruchy. Moda oczywiście może być zabawą, ale ubrania powinny leżeć na Tobie, jak druga skóra. Potwierdzają to sprzedawczynie z Targu pod Zamkiem.

Po każdej klientce już na pierwszy rzut oka widać, czy czuje się w konkretnym ubraniu dobrze, czy nie. Moda modą, ale jeśli coś na nas nie pasuje, to nigdy nie będziemy wyglądać w tym ładnie. Niewygodne ubranie jest jak zepsuty zegarek – niby można nosić, ale po co? Dbam przede wszystkim o to, żeby wybierać dla swoich klientek ubrania, w których dobrze się chodzi” – mówi pani Anna, właścicielka stoiska z odzieżą kobiecą na Targu pod Zamkiem.

2. Jasno sprecyzowany styl garderoby

Co prawda możesz mieć w garderobie istny mix stylów i kolorów ubrań, ale czy da się stworzyć z tego spójne i pasujące do siebie stylizacje? Raczej nie. Im więcej masz różnorodności w szafie, tym paradoksalnie trudniej jest Ci zestawiać ze sobą ubrania. Grunt to mieć wizję na to, jak chcesz wyglądać. Świetnie oddają to słowa przemiłej Pani sprzedającej odzież na Targu pod Zamkiem.

Zawsze oferuje klientom ubrania w podobnym guście jak te, które klientki mają właśnie na sobie. Nie zachęcam do wybierania czegoś, co kłóci się z ich stylem – raczej staram się pomóc klientkom go uzupełnić” – mówi pani Dominika, właścicielka stoiska z odzieżą kobiecą na Targu pod Zamkiem.

3. Ubrania w odpowiednim rozmiarze

Nawet najpiękniejsza sukienka czy bluzka nie będzie na Tobie dobrze leżała, jeśli będzie za duża lub za mała. W zbyt dużych ubraniach niepotrzebnie się poszerzysz, a za małe będą wyglądały śmiesznie. W kontekście rozmiarów usłyszeliśmy od jednego ze sprzedawców bardzo budujące słowa.

Ubranie powinno podkreślać figurę, ale musi mieć centymetr czy dwa „luzu”. Inaczej wygląda się jak w bandażu i mimo że z przodu konkretna rzecz może wyglądać dobrze, ja i tak zawsze oglądam klientki jeszcze z tyłu, żeby się upewnić, że nic nie „ciągnie się” na plecach” – mówi pani Katarzyna, właścicielka stoiska z odzieżą kobiecą na Targu pod Zamkiem.

4. Właściwy kolor i fason ubrań

Zanim przystąpisz do totalnej metamorfozy swojej garderoby, zrób sobie analizę kolorystyczną. Dowiedz się, jakie kolory Ci pasują i sprawdź, jaki masz typ sylwetki. Bez tej wiedzy naprawdę trudno jest dobrać ubrania, które sprawią, że będziesz błyszczeć. Takie analizy potrafią wykonywać też niektórzy sprzedawcy z Targu pod Zamkiem, a to naprawdę nas zaskoczyło.

Kiedyś dokładnie wczytywałam się w zagadnienia analizy kolorystycznej, żeby umieć lepiej doradzać klientkom. Ta wiedza pozwoliła mi szybciej proponować odpowiednie ubrania. Klientki nie spędzają już tak dużo czas na wyborze ubrań, bo od razu podsuwam im właściwe propozycje, więc każdy jest zadowolony” – mówi pani Olga, właścicielka stoiska z odzieżą kobiecą na Targu pod Zamkiem.

5. Garderoba dopasowana do budżetu

Jeśli większość Twoich rzeczy jest bardzo dobrej jakości, i z reguły wybierasz polskie ubrania, to nie ma sensu robić kroku w tył, kupując chińską odzież. Oczywiście wybór polskich ubrań nie musi się wiązać z dużymi wydatkami, i to również potwierdzają sprzedawcy, z którymi rozmawialiśmy.

Sprzedaje na tym targowisku już od 20 lat, więc mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że nic nie zastąpi polskiej jakości. Te ubrania można nosić latami i nic się z nimi nie dzieje. Jeszcze nie spotkałam się z reklamacjami. Moje ubrania są dość tanie, ale ładne i solidne” – mówi pani Danuta, właściciel stoiska z odzieżą kobiecą na Targu pod Zamkiem.

6. Dodatki uzupełniające stylizacje

Proste zestawy ubrań możesz z powodzeniem wzbogacić dodatkami – torebką, butami, apaszką, bransoletką czy okularami przeciwsłonecznymi. To właśnie dodatki nadają stylizacji tego ostatecznego kształtu, a ponadto pozwalają uzyskać większą różnorodność garderoby nawet wtedy, kiedy masz stosunkowo mało ubrań.

Temat dodatków jest jak studnia bez dna. Klientki je uwielbiają i kupują prawie hurtowo. Na jedno sprzedane ubranie przypada kilka sprzedanych dodatków. Śmiejemy się z moimi stałymi klientkami, że kobiety to prawdziwe „sroczki”, ale to dobrze, bo potrzeba nam tej odmiany” – komentuje pani Magdalena, właściciel stoiska z dodatkami na Targu pod Zamkiem.

7. Zasada 80/20 w garderobie

Na 80% ubrań w stylu basic powinno przypadać 20% ubrań bardzo charakterystycznych i modnych. Oczywiście te wartości mogą się nieco różnić – np. 70% bazowych ubrań i 30% modnych, ale zdecydowana część garderoby to muszą być rzeczy ponadczasowe, a nawet jednokolorowe.

Ostatnio bardzo modne są wzory w kwiaty, groszki, paski i inne wymyślne ornamenty, ale ja nadal widzę ogromne zainteresowanie prostymi ubraniami. Klientki często przyznają, że te kolorowe rzeczy są piękne, ale nie można się ubierać tylko tak, bo człowiek się znudzi” – mówi pani Monika, właściciel stoiska z odzieżą kobiecą na Targu pod Zamkiem.

Popołudnie spędzone ze sprzedawcami z Targu pod Zamkiem wiele nas nauczyło. Zrozumieliśmy, że Ci ludzie kochają to, co robią i naprawdę się na tym znają. Nie pozostaje nam nic innego, jak zarekomendować stoiska odzieżowe na Targu pod Zamkiem i zachęcić was do tego, byście kupowali więcej polskich ubrań.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.