Ponad 30 interwencji strażaków z powodu silnego wiatru. Wiać ma przez całą niedzielę

Złamana gałąź przez silny wiatr
Złamana gałąź przez silny wiatr | fot. pixabay

Pomimo wichury, która przechodzi przez województwo lubelskie, strażacy w regionie mieli niewiele zgłoszeń. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że wiać ma przez całą niedzielę.

Usuwanie skutków silnego wiatru na Lubelszczyźnie

Silne porywy wiatru pojawiły się na całej Lubelszczyźnie. Większość interwencji dotyczyło połamanych konarów i powalonych drzew (31). Strażacy wyjeżdżali także do zalanych piwnic (3). W dwóch przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Strażacy cały czas odbierają kolejne zgłoszenia. W wyniku wichury nie została poszkodowana żadna osoba.

Nie mamy informacji, by na terenie naszego województwa występowały przerwy w dostawie prądu spowodowane uszkodzeniem linii energetycznej.

Do godziny 7:00 największe porywy wiatru wystąpiły we Włodawie 22 m/s (79 km/h), Terespolu 21 m/s (76 km/h) oraz Zamościu 19 m/s (68 km/h). Bardzo silny, zachodni i północno-zachodni, wiatr w porywach do 90 km, prognozowany jest do godzin wieczornych.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami możliwe burze”

– czytamy w komunikacie pogodowym IMGW dla Lubelszczyzny.

Wichury w Polsce

„Do godziny 6.00 strażacy otrzymali ponad 4000 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru, w tym 1600 w sobotę. Najwięcej zgłoszeń strażacy odnotowali w woj. zachodniopomorskim (1060), pomorskim (882) oraz wielkopolskim (461)”

– przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Bardzo silny wiatr (alerty w całej Polsce) przyczynił się do pierwszych awarii masowych na terenie PGE Dystrybucja. W Oddziale Łódź około 43 tys. Odbiorców oczekuje na wznowienie dostaw energii elektrycznej – we wszystkich RE występują awarie masowe. Najwięcej uszkodzeń jest w RE Sieradz, gdzie około 10 tys. Odbiorów jest bez zasilania. W Oddziale Skarżysko-Kamienna awarie masowe występują na terenie RE Radom, RE Kielce, RE Kozienice i RE Grójec. Na terenie Oddziału nie ma prądu ponad 21 tys. Odbiorców, z czego najwięcej w RE Radom (9,5 tys.). W Oddziale Warszawa awarie masowe występują na terenie RE Wyszków i RE Jeziorna, w tych dwóch RE około 15 tys. Odbiorców czeka na wznowienie dostaw e.e. W pozostałych Oddziałach awarie mają charakter rozproszony.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.