Ponad 180 ton podróbek w kilku kontenerach z Chin zatrzymała lubelska KAS

Ponad 180 ton podróbek zatrzymanych przez lubelską KAS
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz wykryli ponad 180 ton towarów podrabianych. To głównie obuwie, ale także kurtki, bluzki, spodnie i torebki. Gdyby towar był oryginalny, jego wartość rynkowa wyniosłaby ponad 50 mln zł.

Pracownik Służby Celno Skarbowej stoi obok konteneru
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Jeden z największych w Polsce i Europie terminali przeładunkowych

W Małaszewiczach (woj. lubelskie) funkcjonuje jeden z największych w Polsce i Europie terminali przeładunkowych dla towarów wjeżdżających do Unii Europejskiej koleją.

Każdego miesiąca funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z miejscowego Oddziału Celnego w Małaszewiczach odprawiają setki ton towarów. Sprawdzają zarówno dokumenty towarzyszące transportom, jak i same ładunki, a gdy zachodzi potrzeba – próbki towarów przekazywane są do badań w laboratoriach KAS.

Zatrzymane podróbki
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Tony przemytu w kilku kontenerach z Chin

Kontrolując składy towarowe z Chin funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz wykryli, że w 7 kontenerach znajduje się aż 195 ton towarów, których nie ma na żadnych dokumentach przewozowych (próba przemytu). Z tego aż 180 ton to były podróbki – bezprawnie opatrzone markowymi znakami towarowymi obuwie, a także bluzki, spodnie i torebki. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziła m.in. jakość wykonania odzieży i akcesoriów modowych, znacząco odbiegająca od standardów znanych światowych marek.

Zatrzymane podróbki
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

W innym kontenerze funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej — wśród tysięcy sztuk legalnego towaru — znaleźli ponad 350 kurtek sportowych, które również okazały się podróbkami.

Fakt, że zatrzymane przez KAS towary są podrabiane, potwierdziły kancelarie reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych.

Postępowania w sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Zatrzymane podróbki
Fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Wysokie kary za kradzież własności intelektualnej

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo własności przemysłowej, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.