Pomnik Lwa spod Zamku odzyska dawny blask. Prace mają zakończyć się do końca maja

Pomnik Lew Symbol Lwowa przed renowacją
Pomnik Lew Symbol Lwowa przed renowacją | fot. Dominik Wąsik

Rozpoczynają się prace konserwatorskie nad restauracją pomnika Lwa przy lubelskim Zamku. Miasto wyłoniło firmę, która wykona jego renowację zgodnie z programem prac konserwatorskich przygotowanym przez konserwatora zabytków.

Zdewastowany pomnik odzyska dawny blask

Pomnik Lew Symbol Lwowa to chętnie odwiedzane przez turystów miejsce w Lublinie. Umiejscowiony w sąsiedztwie lubelskiego Zamku monument już wkrótce wyglądać będzie jak nowy. Obecnie pomnik jest cały w wulgarnych i obraźliwych napisach. Właśnie rozpoczęły się prace związane z jego renowacją.

Więcej: Zdewastowany pomnik Lwa przy Zamku przejdzie renowację. Obecnie jest „przyzdobiony” w wulgarne napisy

Miasto znalazło firmę, która wykona prace renowacyjne zgodnie z programem prac konserwatorskich oraz warunkami określonymi przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace polegać będą na oczyszczeniu powierzchni kamienia z zabrudzeń, napisów i glonów, powstrzymaniu destrukcji kamienia oraz podniesieniu walorów estetycznych pomnika. Konieczne będzie także oczyszczenie i zabezpieczenie metalowej tablicy z pozostawieniem lekkiej patyny.

„Prace konserwatorskie i restauratorskie przy pomniku Symbol Lwowa wykona Artefakt Konserwacja Zabytków Ewa Porzyć z Lublina za kwotę 27 tysięcy złotych. Firma ma czas na wykonanie prac do końca maja” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

O pomniku

Pomnik Lew Symbol Lwowa (wysokość figury lwa – 190 cm, cokołu – 160 cm) wykonano na podstawie rzeźby lwów znajdujących się przed Panteonem Chwały na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Prezentuje posąg siedzącego lwa z łbem zwróconym w lewo z lewą łapą opartą na tarczy z herbem Lwowa. Z trzech stron postumentu wyryte są napisy, od frontu o treści: W 75 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I OBRONY LWOWA RODACY.

Pomnik wzniesiono staraniem lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich według oryginału z 1930 r. artysty Józefa Sarzyńskiego. Monument odsłonięto 10 czerwca 1995 roku na północno-zachodnim stoku wzgórza zamkowego na sztucznie uformowanym plateau. Figurę według wzoru z Cmentarza Orląt wykonał Witold Marcewicz.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.