Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców. Właśnie ruszyła jego budowa

Na skwerze obok Centrum Spotkania Kultur ruszyła budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego
Na skwerze obok Centrum Spotkania Kultur ruszyła budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego | fot. Dominik Wąsik

Na skwerze obok Centrum Spotkania Kultur pojawiło się metalowe ogrodzenie. Rozpoczęły się prace związane z budową w tym miejscu pomnika Lecha Kaczyńskiego. Inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy pobliskiego apartamentowca.

Pozwolenie na budowę w sześć dni

Wniosek Fundacji Ruchu Solidarności Rodzin o pozwolenie na budowę pomnik Lecha Kaczyńskiego na skwerze obok Centrum Spotkania Kultur wpłynął do urzędu miasta 5 maja. Sześć dni później, 11 maja, prezydent Lublina wydał pozwolenie na budowę. Dokładnie po siedmiu dniach (18 maja) na terenie planowanej inwestycji pojawiło się ogrodzenie, a w ruch poszły piły, którymi wycięto dwa drzewa.

Ogrodzenie terenu budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego
Ogrodzenie terenu budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego | fot. Dominik Wąsik

Sprzeciw mieszkańców zignorowany

Budowa ruszyła mimo sprzeciwu mieszkańców pobliskiego apartamentowca, którzy próbowali zaskarżyć decyzję o warunkach zabudowy (tzw. wuzetkę). Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że nie są stroną postępowania. Po tej decyzji przeciwnicy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjne w Lublinie.

W dniu, kiedy teren został ogrodzony, w BIP pojawiło się zarządzenie prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Włodarz miasta wyraził zgodę na wydzierżawienie w drodze bezprzetargowej na okres do 3 miesięcy części skweru (169 m kw. – przyp. red.) abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich na rzecz Fundacji Ruchu Solidarności Rodzin.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Lublin zgodziła się na budowę pomnika w październiku 2022 r. Za uchwałą głosowało 17 radnych. Przeciw opowiedziało się 10 radnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu. Więcej: Nie chcą pomnika ku czci Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. „Tracimy wiarę w wartość samorządności”

Szeroki na 12 metrów

Autorami pomnika Lecha Kaczyńskiego są Maria Marek-Prus i Piotr Prus. Sam postument będzie miał 12 m długości i 4,1 m wysokości w najwyższym punkcie po prawej stronie (2,9 m po lewej). Na środku stanie 291 cm rzeźba prezydenta Lecha Kaczyńskiego skierowana w kierunku placu Teatralnego. Za plecami prezydenta będzie tło z kamiennych płyt w dwóch kolorach, na których znajdą się napisy.

Szczegóły: Będzie miał 12 metrów szerokości i ponad 4 metry wysokości

Fundacja nie odpowiada na pytania

Na początku maja skierowaliśmy zapytanie do Fundacji o m.in. koszt budowy pomnika oraz pochodzenie środków, z których zostanie sfinansowana budowa. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kto potrzebuje kolejnego pomnika? Jest już plac w Lublinie nazwany imieniem tego człowieka. Kolejny akt dzielący ludzi.