Będzie miał 12 metrów szerokości i ponad 4 metry wysokości. Planują budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego

Skwer abp Józefa Życińskiego przy Placu Teatralnym
Skwer abp Józefa Życińskiego przy Placu Teatralnym | fot. Dominik Wąsik

Na najbliższej sesji Rady Miasta radni będą dyskutować nad zatwierdzeniem złożonego projektu pomnika Lecha Kaczyńskiego, który ma stanąć w skwerze obok placu Teatralnego.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie

W maju 2018 r. radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru wzniesienia na terenie pl. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie pomnika pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. W czerwcu 2022 r. marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski jako członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika wystąpił do prezydenta Lublina o zmianę lokalizacji i wizerunku pomnika.

Nową lokalizację pomnika wyznaczono na skwerze abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich, obok placu Teatralnego. Sam pomnik będzie przedstawiać prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bez małożonki – Marii Kaczyńskiej. Za zmianą uchwały głosowało 17 radnych. Przeciw opowiedziało się 10 radnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

W porządku obrad październikowej sesji Rady Miasta znalazł się projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na zielonym skwerze przy Centrum Spotkania Kultur.

„Potrzeba właściwego estetycznie dopełnienia przestrzeni Skweru oraz p. Teatralnego była istotną przesłanką przy wyborze projektu pomnika. Z przedłożonych projektów wybrano ten, który figuratywnie wpisuje się w charakterystykę miejsca i architektoniczną bryłę CSK, która stanowi dominantę tego obszaru” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Sam postument będzie miał 12 m długości i 4,1 m wysokości w najwyższym punkcie po prawej stronie (2,9 m po lewej). Na środku stanie 291 cm rzeźba prezydenta Lecha Kaczyńskiego skierowana w kierunku placu Teatralnego. Za plecami prezydenta będzie tło z kamiennych płyt w dwóch kolorach, prawdopodobnie marmurowych, na których znajdą się trzy napisy:

Po prawej stronie patrząc na pomnik:

LECH KACZYŃSKI
1949 – 2010
PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ

Po lewej stronie:

WARTO BYĆ POLAKIEM

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie
Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie

Kto sfinansuje budowę pomnika?

Społeczny Komitet Budowy Pomnika przekonuje, że środki będą pochodzić w całości z funduszy zebranych przez Komitet i nie obciążą w żaden sposób budżetu miasta. Oznacza to, że pomnik będzie miał swoich sponsorów. Możemy przypuszczać, że będą to osoby publiczne, jak i spółki skarbu państwa.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Poproszę o udostępnienie danych kto głosował za! Proszę. Nie róbcie z Lublina „kraśnika” czy „radomia”!! Wyprowadzam się z tego gó…!

  2. Pogardliwy taniec marszałka na gronach zmarłych. Wstyd panie marszałku i tak musisz pan się pakować.

  3. @07:28
    A kogo obchodzi zdanie nas, mieszkańców? I tak później masy zagłosują na tych samych, bo alternatywa jest jaka jest.