Pomalowali schody, nie mając zgody od miasta. Organizator festiwalu musi je naprawić na swój koszt

Zniszczone schody do Zamku
Zniszczone schody do Zamku | fot. Dominik Wąsik

Organizator festiwalu Open City został zobligowany do wykonania i sfinansowania prac naprawczych schodów prowadzących do Muzeum Narodowego na Zamku. Przypomnijmy, że te zostały uszkodzone w wyniku samowolki organizatora, który zignorował zalecenia konserwatora zabytków.

Zignorowali zalecenia konserwatora, nie mieli zgody od miasta

Wracamy do sprawy uszkodzenia schodów prowadzących do Muzeum Narodowego na Zamku Lubelskim. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Ośrodek Międzykulturowy Inicjatyw Twórczych Rozdroża, który jest organizatorem festiwalu Open City, zignorował zalecenia konserwatora zabytków i pomalował schody farbą elewacyjną. Farbę trudno było usunąć, w wyniku czego doszło do ich uszkodzenia.

O tym przeczytasz więcej tutaj: Pomalowali schody, ignorując zalecenia konserwatora. Farba wżarła się w płyty, czego efekty widać

Teraz wyszło na jaw, że organizatorzy festiwalu nie mieli zgody od miasta zajęcie schodów i na ich pomalowanie.

„Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, jako instytucja kultury w szczególności, powinien mieć wiedzę odnośnie procedury organizowania takich wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Pozytywna opinia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na realizację obrazu w obrębie schodów nie zwalniała instytucji z konieczności uzyskania innych niezbędnych zgód” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Miasto przyznaje, że ośrodek złożył do miasta wniosek o realizację instalacji na schodach, lecz prace zostały rozpoczęte bez zgody urzędników.

„Od początku podkreślaliśmy, że instalacja powinna uwzględniać stan techniczny schodów oraz materiał, z jakiego są wykonane. Mając to na uwadze oraz fakt rozpoczęcia prac malarskich na schodach jeszcze przed uzyskaniem zgody, finalnie jej nie wydano” – informuje Monika Głazik.

Muszą teraz naprawić schody

Ośrodek Rozdroża został już zobligowany przez miasto do wykonania i sfinansowania prac naprawczych uszkodzonych schodów.

„Pierwszym krokiem było usunięcie instalacji, a następnym będzie przywrócenie schodów do stanu pierwotnego. Prace te będą realizowane pod nadzorem merytorycznych Wydziałów Miasta i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Będą one możliwe przy sprzyjających warunkach pogodowych” – mówi Głazik.

Bezprawne działanie

Zwróciliśmy się do miasta z pytaniem, ile organizator festiwalu Open City zapłacił za zajęcie schodów.

„Miasto Lublin może zezwolić podmiotom trzecim na czasowe zajęcie gruntów gminnych w celu organizacji m.in. szeroko rozumianych wydarzeń artystycznych, sportowych i prozdrowotnych o niezarobkowym charakterze, skierowanych do mieszkańców Lublina. W takich sytuacjach tereny gminne udostępniane są nieodpłatnie po uprzedniej analizie możliwości wykorzystania ich na wnioskowany cel. W procesie uzgodnień biorą udział wydziały merytoryczne Urzędu, jak również Miejski i Wojewódzki Konserwator Zabytków. W przypadku schodów przed Muzeum miasto nie wyraziło zgody na ich zajęcie” – stwierdza Głazik.

Zobacz także: Usunęli kolorowy obraz ze schodów do Zamku. Płyty z piaskowca poddały się myjce ciśnieniowej, widać liczne ubytki (ZDJĘCIA)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Lepiej byłoby gdyby te malarstwo zostało na schodach. Przez miesiąc było sympatycznie.

  2. Organizator festiwalu jest w całości finansowany przez miasto Lublin. 🙂 miasto Lublin zapłaciło za pomalowanie i oczyszczenie tych schodów przez własny podmiot. Tak samo zapłaci za odnowienie. Artykuł dla idiotów.