Polskie wojsko nie kupi francuskich Caracali. Szansa dla PZL-Świdnik?

EC725 Caracal RIAT 2009 e1475662577395

Polska zakończyła negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters w sprawie kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Czy to szansa dla PZL-Świdnik?

– Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

Wysokość kontraktu wynosiła ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej. Negocjacje trwały od roku i wielokrotnie były przedłużane przez Francuzów.

– Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego – dodaje Ministerstwo.

W przetargu na dostarczenie polskiej armii śmigłowców wzięły udział trzy koncerny: Airbus Helicopters, PZL-Świdnik oraz PZL Mielec. Airbus zaproponował swojego Caracala, Świdnicki zakład zaproponował nowoczesny śmigłowiec wielozadaniowy AW149, a PZL Mielec zaoferował słynnego Black Hawka.

Czas na Made in Poland

Na wieść o zerwanych rozmowach głos zabrał prezes PZL-Świdnik, który jasno deklaruje, że jest gotów przedstawić nową ofertę.

– Po decyzji MON jesteśmy gotowi zaoferować pełną gamę śmigłowców dla potrzeb Sił Zbrojnych RP we współpracy z polskim przemysłem obronnym – podkreślił na Twitterze Krzysztof Krystowski, prezes PZL-Świdnik.

(fot. wikipedia)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.