Polski Czerwony Krzyż obchodzi 105 – lecie istnienia. Jest najstarszą organizacją humanitarną w Polsce

Pomoc humanitarna PCK dla Słowenii
Pomoc humanitarna PCK dla Słowenii | fot. PCK Lublin

Polski Czerwony Krzyż został założony 18 stycznia 1919 roku w Warszawie, krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, co miało miejsce dwa miesiące wcześniej. Od swego początku istnienia PCK ściśle łączy się z historią Polski, biorąc udział w kluczowych wydarzeniach narodowych.

Rys historyczny Polskiego Czerwonego Krzyża

W swoich wczesnych latach istnienia, Polski Czerwony Krzyż skupiał się na udzielaniu pomocy ozdrowieńcom, inwalidom, bezrobotnym i osobom dotkniętym chorobami zakaźnymi. W okresie międzywojennym organizacja aktywnie angażowała się w rozwiązanie problemu bezdomności, świadcząc opiekę medyczną, dostarczając środki higieny oraz udzielając wsparcia potrzebującym rodzinom.

Plakat PCK
Historyczny plakat PCK z okresu wojennego | fot. PCK

PCK aktywne w okresie wojennym

W czasie II wojny światowej personel PCK działał na polach bitew, barykadach miejskich oraz udzielał pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Po wojnie, organizacja rozszerzyła swoją działalność na terenie całego kraju, tworząc placówki oferujące pomoc medyczną, noclegi, żywność i ubrania.

Polski Czerwony Krzyż od  105 lat odpowiada na aktualne potrzeby społeczne. Pod znakiem czerwonego krzyża działają ludzie, którzy służą drugiemu człowiekowi. Niezależnie od pochodzenia, poglądów, czy orientacji politycznej: wszystkich nas łączy potrzeba bezinteresownego pomagania. Wielu wolontariuszy niosąc ratunek innym, poświęca się tracąc własne zdrowie lub nawet życie. Każda z tych osób zasługuje na ogromny szacunek i pamięć – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Ratownicy PCK – technologia w służbie człowiekowi

Polski Czerwony Krzyż nieustannie rozwija ogólnokrajowy System Ratownictwa, dostarczając nowoczesny sprzęt swoim ratownikom, obejmujący specjalne samochody, drony oraz mobilne punkty sanitarne. W ramach tego systemu formowane są Grupy Pomocy Humanitarnej, składające się z odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy.

polski czerwony krzyż kontener na odzież
Zdjęcie ilustracyjne

Inne inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża

  • Pomoc obywatelom Ukrainy: Po 24 lutego 2022 roku bardzo ważną grupą beneficjentów PCK stali się uchodźcy z Ukrainy. Dotychczas z pomocy PCK, oferowanej w różnych formach, skorzystało prawie 1,8 mln uchodźców zza wschodniej granicy. Polski Czerwony Krzyż prowadzi dla nich m.in. Centra Integracji, w których podopieczni korzystają z pomocy psychologa, prawnika, a także doradców zawodowych, dzięki czemu mają szansę na aktywizację zawodową.
  • Istotnym elementem działań Polskiego Czerwonego Krzyża jest Krajowe Biuro Poszukiwań i Informacji.
  • PCK aktywnie propaguje honorowe krwiodawstwo,
  • inicjuje kampanie społeczne, promuje edukację zdrowotną oraz organizuje zbiórki mające na celu wsparcie potrzebujących.

Pomoc PCK jest możliwa dzięki zaangażowaniu darczyńców i wolontariuszy. Obecna rocznica obchodzona jest pod hasłem: „Pomagamy od początku – bez końca”.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.