Policyjny dron zarejestrował blisko 30 wykroczeń w dwa dni. Policja publikuje nagrania

Policyjny dron monitorował przejście dla pieszych na al. Witosa
Policyjny dron monitorował przejście dla pieszych na al. Witosa | fot. Dominik Wąsik

Drony co raz częściej są wykorzystywane przez policję. Przez ostatnie dwa dni drogówka wykorzystała jednego z nich do monitorowania skrzyżowań i ulic na terenie Lublina.

Dron nad ulicami Lublina

Kierowcy najczęściej nie są nawet świadomi, że ktoś ich obserwuje z góry. Zdziwienie na twarzy pojawia się wtedy, gdy kilkadziesiąt metrów dalej policjant macha do nich z nakazem zatrzymania się.

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji obsługujący drona wspólnie z funkcjonariuszami z drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Patrole były widoczne głównie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Przy wykorzystaniu drona mundurowi obserwowali uczestników ruchu drogowego z powietrza.

Obiektyw kamery drona rejestrował zachowanie zarówno kierujących, jak i pieszych, a w momencie, gdy operator zauważył wykroczenie, natychmiast ta informacja trafiała do policjantów, którzy kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywali kierującego.

Podczas dwudniowych działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili blisko 30 wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych. Do najczęstszych przewinień ze strony kierujących należało wyprzedzanie „na pasach” oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Większość wykroczeń, które zarejestrował policyjny dron dotyczył nieprawidłowego zachowania kierujących wobec pieszych. Policjanci odnotowali ponad 20 takich wykroczeń.

Policjanci zapowiadają już kolejne akcje na terenie Lublina z wykorzystaniem drona.

Policyjny dron nad al. Unii Lubelskiej
Policyjny dron nad al. Unii Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik
Policjanci obsługujący drona przy al. Unii Lubelskiej
Policjanci obsługujący drona przy al. Unii Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Policyjny dron nad al. Witosa
Policyjny dron nad al. Witosa | fot. Dominik Wąsik

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kolejna maszynka do robienia kasy, a nie do poprawy bezpieczeństwa.

  2. niektóre z nagrań są mocno naciągane, sytuacja na drodze jest dynamiczna i nie są to jasne przypadki.
    Z perspektywy kierowcy wiele zdarzeń które wg. drona zasługują na karę, są zwyczajnie nie do zauważenia przez kierowcę… gratuluję czepiania się o przejazd przez PdP w sytuacji gdy jezdnia składa się z trzech pasów, a „winny” przemieszcza się środkowym w momencie kiedy jeden pieszy schodzi z ostatniego, a drugi dopiero mierzy się do wejścia na pierwszy – w sytuacji gdy kierowca będący w ruchu (musi kontrolować 360 stopni dookoła) ma przed sobą w praktyce pusty środkowy pas. Czapki z głów za człowieczeństwo.

  3. Ten środkowym pasem się wybroni. Nie spowodował zmiany opuszczającego a wchodzący pieszy jeszcze nie wchodził na skrajny pas.

  4. Do pełnego obrazu , co by nie było , trzeba dodać że wyprzedzał na nie kierowanym przejściu. I tu wykroczył ale to trochę inna bajka.