Pokazy multimedialne na placu Litewskim to stały punkt programu letnich weekendowych wieczorów w centrum Lublina. Jakie pokazy zobaczymy w weekend 1-2 lipca?
Pokazy multimedialne Lublin 1-2 lipca
Pokazy multimedialne na placu Litewskim odbywają się w każdy piątek i sobotę w lipcu o godz. 21.30. Na wodnym ekranie z mgły rozproszonej nad wodą prezentowane są animowane opowieść nawiązujące do legend i historii Lublina, ale nie tylko. Towarzyszą im światła laserów i ruch kilkumetrowych słupów wody wznoszących się w rytm muzyki, podświetlonych kolorowymi reflektorami.
Podczas najbliższego weekendu 1-2 lipca zaprezentowane zostaną „Wieniawski IMPRO”, „Unia Narodów”, „Historia Placu Litewskiego na wesoło”, „Symfonia Nauki”.
- piątek (1 lipca) – Wieniawski IMPRO (10 minut), Unia Narodów (12 minut);
- sobota (2 lipca) – Historia Placu Litewskiego na wesoło, Symfonia Nauki;
Przypominamy opisy prezentowanych pokazów:
Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.
Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
Symfonia Nauki to symboliczne zaprezentowanie potencjału lubelskiego środowiska naukowego, wkładu lubelskich badań i odkryć w funkcjonowanie i rozwój ludzkości o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz globalnym. Narracja widowiska odwołuje się do ponad 100-letniej tradycji akademickości Lublina, nawiązując do osiągnięć z wybranych dziedzin nauki. Prezentacja przedstawia skomplikowane obszary nauki w przystępny dla wszystkich sposób.
Wieniawski IMPRO to 10-minutowe widowisko, którego elementami są woda, muzyka i światło. Pokaz nie zawiera warstwy narracyjnej. Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczająca dynamikę widowiska przygotowana została przez Gabriela Meneta, lubelskiego muzyka i kompozytora. Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego, urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Frazy kompozycji Wieniawskiego, pochodzące głównie z Scherzo-Tarantelle op. 16, poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych.
Dodaj swój komentarz