Pokazy fontanny multimedialnej na Placu Litewskim – harmonogram na lipiec

Pokaz "Unia Narodów" na fontannie multimedialnej na placu Litewskim
Pokaz "Unia Narodów" na fontannie multimedialnej na placu Litewskim | fot. UM Lublin

W lipcu na Placu Litewskim odbędzie się jedenaście pokazów multimedialnych. Przedstawiamy harmonogram na cały najbliższy miesiąc. Dalsza część tekstu poniżej.

Prezentujemy harmonogram pokazów na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim na bieżący miesiąc. Na lipiec zaplanowano łącznie 11 pokazów, które obywać się będą o pół godziny później, w porównaniu do czerwca, tj. o godzinie 21:30. Największa kulminacja pokazów zaplanowana jest na ostatni weekend lipca, podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

Harmonogram pokazów multimedialnych na lipiec:

– piątek (5 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Sen o mieście

– sobota (6 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

– piątek (12 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

– sobota (13 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

– piątek (19 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Sen o mieście

– sobota (20 lipca) 21:30 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

– czwartek (25 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne

– piątek (26 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Sen o mieście

– sobota (27 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Anioły Lubelskie

– niedziela (28 lipca), 21:30 – Unia Narodów, Historia Placu Litewskiego na Wesoło

W poniedziałek (1 lipca), odbył się pokaz specjalnie z okazji obchodów Jubileuszu 450-lecia Unii Polsko-Litewskiej.


Czytaj także: Kąpiel w fontannie na pl. Litewskim może być niebezpieczna! Sanepid ostrzega, a straż miejska grozi mandatami


Pokazy na Placu Litewskim – opisy prezentowanych pokazów

„Anioły lubelskie” jest to 12 minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla.

„Sen o Mieście” to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

„Historia Placu Litewskiego na wesoło” to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

„Wydarzenia Kulturalne” to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

„Unia Narodów” to alegoryczna opowieść, w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w trudnych dla Europy czasach wojen potrafiły dostrzec, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły. Zaowocowało to Unią Narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narracja pokazu oparta została na oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej, autorstwa profesora Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.