Pogoda. Pył znad Sahary ponownie przykryje niebo nad regionem

Pył saharyjski spowodował zmętnienie nieba i Słońca
Pył saharyjski spowodował zmętnienie nieba i Słońca | fot. pixabay.com

Wraz z ponownym napływem cieplejszych mas powietrza z północnej Afryki nad Europę, przemieszczać będzie się pył znad Sahary. Jego stężenie w przyszłym tygodniu ponownie będzie duże, co z pewnością będzie widoczne gołym okiem. Od niedzieli aż przez kilka kolejnych dni może nam towarzyszyć mętne niebo, które będzie ograniczało docieranie promieni słonecznych do Ziemi. Oznacza to, że prognozowane temperatury będą nieco niższe, a jakość i przejrzystość powietrza ulegną pogorszeniu.

Pył znad Sahary

Jak dobrze wiemy Sahara to największa pustynia na Ziemi. Ma ona powierzchnię ok. 9 200 000 km2. Na tak ogromnym obszarze wiejący wiatr nie napotyka żadnych przeszkód i podczas silnych wiatrów piach z powierzchni ziemi jest unoszony w górę, i porywany do wyższych warstw atmosfery. Następnie tam wraz z prądami powietrza jest transportowany dalej i przemierza on ogromne odległości.

Pył znad Sahary transportowany wraz z prądem ciepłych mas powietrza nad Europę
Pył znad Sahary transportowany wraz z prądem ciepłych mas powietrza nad Europę

Na powyższym zdjęciu doskonale widać transport pyłu znad pustyni nad Europę. Można zauważyć, że niebo nad obszarem basenu Morza Śródziemnego oraz Włoch jest gęsto pokryte pyłem. Zdjęcie satelitarne pochodzi z 30 marca 2024 roku. Również nad Polską, zwłaszcza w zachodniej i południowej części kraju, można zaobserwować jego początkowy napływ o dużym natężeniu. W okresie świąt wielkanocnych pył pokrył niebo już nad całym krajem.

Kiedy dokładnie pył znad Sahary dotrze nad województwo lubelskie?

Szacuje się, że niedziela 7 kwietnia będzie dniem, kiedy pył znad Sahary ponownie pojawi się nad Polską w tym nad województwem lubelskim. Według najnowszych prognoz pozostanie on z nami aż do czwartku 11 kwietnia. Jego stężenie, jak wspomniano na początku, będzie duże, podobne do tego, z którym mieliśmy do czynienia podczas świąt wielkanocnych.

Pył zad Sahary to poniekąd zagrożenie. Jego pojawienie się doprowadzi do wzrostu stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do problemów zdrowotnych, zwłaszcza dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma.

forecast.uoa.gr
Pył | fot. forecast.uoa.gr

Saharyjski pył nie tylko zmienia kolor nieba, ale widać go również w inny sposób. Samochody może pokryć cienka warstwa zanieczyszczeń w żółtawym kolorze.

Zobacz także: Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest i skąd się bierze?

Podsumowując, od niedzieli możemy spodziewać się nad Lublinem i okolicami pięknych, pustynnych wschodów i zachodów słońca. Niemniej jednak, mimo słonecznej a czasem bezchmurnej pogody, niebo będzie mętne, a jakość powietrza może być zła z powodu obecności pyłu.

Źródło: Paweł Reducha, meteolu.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.