Pogoda na święta 2021. Jaka pogoda w Wigilię i Boże Narodzenie? Czy spadnie śnieg?

deszcz śnieg pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jaka pogoda czeka nas w dniach 24, 25 i 26 grudnia, czyli w Wigilię oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2021? Czy możemy liczyć na białe święta? Sprawdź.

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia 2021

Okres świąteczny minie pod znakiem zmiennej pogody. W Wigilię Bożego Narodzenia nad przeważającym obszarem zaznaczy się odwilż, która nie dotrze jedynie do północnej Polski. Tam spadnie śnieg, okresami intensywny. Na niebie będzie dużo chmur, więc właściwie nie będzie szans, aby ujrzeć pierwszą gwiazdę.

„W Święta Bożego Narodzenia spodziewamy się postępującego od północy ochłodzenia i powrotu zimowej temperatury, ale opady występować będą jedynie na krańcach południowych Polski” – czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na Wigilię – 24.12.2021

Najbardziej dynamicznej pogody synoptycy spodziewają się w Wigilię, 24 grudnia. Polska znajdzie się w zasięgu niżu z rejonu Morza Białego i przez nasz kraj przemieszczać się będą fronty atmosferyczne, co spowoduje napływ cieplejszego powietrza z zachodu.

Ocieplenie będzie szczególnie odczuwalne na południu kraju. Będzie pochmurno, z opadami śniegu przechodzącego w deszcz ze śniegiem, a na południu i zachodzie w deszcz. Na północy i północnym wschodzie będzie padał śnieg, ale okresami intensywniej.

Wystąpi duża różnica nie tylko w zjawiskach pogodowych, ale i w temperaturze: na północnym wschodzie i w Karpatach będzie od -2°C do 0°C, a na pozostałym obszarze od 1°C do 9°C, z czego im bliżej południowego zachodu, tym cieplej. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu i w górach silny, w porywach do 70 km/h.

UWAGA: tego dnia warunki drogowe będą bardzo niekorzystne: w ciągu dnia spodziewamy się marznących opadów deszczu, zwłaszcza w pasie od woj. lubuskiego, przez centrum Polski, po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Ponadto, stopniowo postępujące od północy ochłodzenie (od godzin wieczornych, przez noc 24/25 grudnia), spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników, i szybkie powstawanie niebezpiecznego oblodzenia!

Prognoza pogody na Boże Narodzenie – 25.12.2021

Sobotni poranek 25 grudnia przywita nas jeszcze sporym zachmurzeniem, a na południu i gdzieniegdzie na krańcach północnych kraju opadami śniegu. Stopniowo od północy kraju będzie się jednak rozpogadzać. Będzie chłodniej: rano temperatura powietrza wyniesie od -9°C na północy do 2°C na południowym wschodzie, po południu odpowiednio od -5°C do około 0°C. Wiatr osłabnie, choć nadal będzie przeważnie umiarkowany, a na wschodzie okresami porywisty.

Prognoza pogody na drugi dzień świąt – 26.12.2021

W niedzielę 26 grudnia mimo, że będzie chłodno, to słońce śmiało będzie wyglądać zza chmur i będzie to idealny czas na spacer. Wyjątek będą stanowić krańce południowe, gdzie nadal będzie dominować duże zachmurzenie. Niedzielny poranek będzie mroźny zwłaszcza na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, gdzie na termometrze może być około -12°C. W dzień temperatura wyniesie od -6°C na północy do -1°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.