Pogoda na piątek. Burze w całym regionie. „Może być niebezpiecznie”

4916627 burza 900 597
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed burzami, jakie mogą wystąpić w naszym województwie.

W piątek Polska wciąż pozostaje pod wpływem gorącego powietrza znad zwrotnika, które przynosi do kraju upał. W ciągu dnia gorące i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe zostanie wypchnięte na wschód przez znacznie chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich.

Chłodny odcinek frontu poprzedzać ma silna strefa zbieżności wiatru, na której powinny uformować się burze. Podstawowym ich zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, silne, miejscami powodujące zniszczenia porywy wiatru.

Drugi stopień zagrożenia

Intytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał drugi stopień zagrożenia przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi dla województwa lubelskiego. Ostrzeżenie jest ważne od godz. 13.00 (piątek) do 00.00 (sobota).

Według synoptyków może spaść od 30 do 60 litrów deszczu na metr kwadratowy. Porywy wiatru w czasie burzy mogą osiągnąć prędkość do 115 km/h. Burze będą także stwarzać zagrożenie opadami dużego gradu, jednak nie powinien on przekraczać 3 cm, a w wyjątkowych przypadkach 4 cm.

Inicjacja konwekcji spodziewana jest około godzin południowych. Największa aktywność burz powinna wystąpić popołudniu i wczesnym wieczorem, w nocy znawiska powinny zdecydowanie osłabnąć i zaniknąć. Burze będą się przemieszczać głównie na północny-wschód.

Przeczytaj: Dostałeś sms’a od Alert RCB? To ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zjawiskami

Źródło: Polscy Łowcy Burz / IMGW

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ile razy już obiecywali burze nad Lublinem? Mieszkam tu i od wielu tygodni czekam na burzę i deszcz!!!!!!!! Czy te burze są wirtualne????????????????????????????????????????????????