Pogoda na dziś – wtorek 28.06. Kolejny dzień z falą upałów. Na termometrach do 33 stopni Celsjusza

Wentylator na tle zachodu słońca
Wentylator na tle zachodu słońca | fot. Adobe Stock

Pogoda na dziś, 28 czerwca 2022 r. Wtorek w regionie upłynie pod znakiem pogodnej i słonecznej aury. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia sięgnie od 30 do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś 28 czerwca

We wtorek 28.06 w województwie lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni.

W nocy początkowo zachmurzenie duże i miejscami zanikające przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów około 15 mm. W drugiej części nocy zachmurzenie umiarkowane i małe. Temperatura minimalna od 16°C na północy do 19°C na południu. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W czasie burz w porywach do 60 km/h.

Prognoza burzowa na wtorek 28.06 22

Dziś największa szansa na rozwój groźnych burz będzie w pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę i wschodnie Podkarpacie. Tu obecność linii zbieżności, poprzedzającej chłodny front atmosferyczny będzie stanowić doskonałe źródło wspomagania rozwoju głębokiej konwekcji, zwłaszcza w drugiej połowie dnia. Ze względu na dużą zawartość wody w atmosferze głównym zagrożeniem w trakcie burz będą intensywne opady deszczu. Natężenie opadów może sięgać nawet 10-20 mm/10 minut. Ze względu na słaby przepływ powietrza przemieszczanie się burz będzie również powolne, przez co całkowita suma opadów w czasie burz może dochodzić do 30-40 mm, lokalnie do około 50 mm. Zagrożenie silnymi porywami wiatru będzie dużo mniejsze, choć nie można wykluczyć pojedynczych porywów, osiągających około 70 km/h. Lokalnie wystąpi też opad gradu.

Warunki do rozwoju burz będą również na zachód od tej strefy. Tam również głównym zagrożeniem będą opady deszczu, które punktowo mogą sięgać 20-35 mm, lokalnie do 40 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 65 km/h. Lokalnie możliwy jest również grad. Ograniczone ryzyko wystąpienia burz dotyczyć będzie również obszaru na wschód od strefy najgroźniejszych burz. Tu również, jeżeli utworzą się burze, to będą im towarzyszyć opady deszczu punktowo osiągające około 20 mm.

Prognoza burzowa IMGW we wtorek 28 czerwca [28.06 22]
Prognoza burzowa IMGW we wtorek 28 czerwca [28.06 22]

Ostrzeżenie IMGW przed upałem 28.06

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe przed upałami, które wystąpią we wtorek 28.06 na terenie województwa lubelskiego. Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.