Pogoda na dziś – środa 8.06. Będzie gorąco i burzowo. Ostrzeżenia IMGW

PSX 20180718 170022
Chmura burzowa nad Sławinkiem | fot. czytelnik Paweł

Pogoda na dziś, 8 czerwca 2022 r. W środę termometry w regionie wskażą do 27 stopni Celsjusza. Jednocześnie synoptycy ostrzegają przed silnymi burzami połączonymi z intensywnymi opadami deszczu.

Pogoda na dziś 8 czerwca

W środę w województwie lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza pod wieczór. Przelotne opady deszczu oraz burze, możliwy grad. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 30 mm, lokalnie do 35 mm. Temperatura maksymalna od 25°C do 27°C. Wiatr słaby, zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie początkowo miejscami duże i tam możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 15 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 16°C. Wiatr słaby, początkowo zmienny, później z przewagą kierunków wschodnich. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza burz na środę 8.06 22

Dziś burze najbardziej prawdopodobne będą głównie w pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską, Mazowsze i część Lubelszczyzny, po południowe Podlasie. Będą się formowały w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego.

Głównym zagrożeniem w burzach będą punktowe intensywne opady deszczu o wydajności do 25-35 mm, silne porywy wiatru do 65-70 km/h oraz opady gradu. Ze względu na obecność wilgotnej i chwiejnej masy powietrza w strefie frontu, a także z uwagi na jego powolne przemieszczanie się, burze będą występować już od rana, jednak największa ich aktywność powinna wystąpić w godzinach popołudniowych. Po południu warunki kinematyczne i atmosferze mogą sprzyjać także rozwojowi bardziej zorganizowanych burz wielokomórkowych oraz superkomórkowych.

Nieco większe prawdopodobieństwo wystąpienia burz zaznacza się także na północnym zachodzie. Formować się będą one głównie po południu i wieczorem w postaci rozproszonych komórek, przynosząc opady deszczu do 10 mm, porywy wiatru do około 60 km/h i lokalnie drobny grad.

Prognoza burzowa środa 8.06
Prognoza burzowa środa 8.06 | fot. IMGW

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 8 czerwca

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa lubelskiego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na terenie całego województwa.

W środę 8.06 na terenie województwa lubelskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Gdzie jest burza? Radar burz na żywo

Gdzie pada? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.