Pogoda na dziś – środa 29.06. Ostrzeżenia przed upałami, do 35 stopni. Pod wieczór możliwy deszcz i burze

słońce ciepło pogoda
Słońce | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś, 29 czerwca 2022 r. W środę żar z nieba da się we znaki w całym regionie. IMGW ostrzega przed upałem. W woj. lubelskim obowiązują alarmy drugiego, a także najwyższego — trzeciego stopnia.

Pogoda na dziś 29 czerwca

W środę 29.06 zachmurzenie na ogół małe. Pod wieczór, miejscami wzrastające do dużego i wtedy możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 35°C. Wiatr słaby, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy przeważnie zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 19°C do 20°C. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni i wschodni.

Prognoza burzowa na środa 29.06 22

Na południu burze występować będą głównie w rejonie Karpat i Pogórza Karpackiego, gdzie w otoczeniu orografii tworzyć się będą wypiętrzone chmury Cumulonimbus z przelotnym deszczem i burzami. Te, choć powinny być raczej nietrwałe, to miejscami mogą być stacjonarne, przez co sumy opadów, punktowo mogą przekraczać 25-30 mm. Niewykluczone są także opady małego gradu, oraz porywy wiatru do 70-80 km/h.

Na południowym zachodzie dość długo będzie utrzymywać się zachmurzenie związane z przejściem deszczowego układu z minionej nocy i rana. W godzinach popołudniowych lokalnie może dojść do regeneracji konwekcji, wzbogaconej o parowanie z minionego opadu — to mogłoby się przyczynić do powstania nowych burz, które ponownie mogą wiązać się z intensywnym deszczem do 25-30 mm, gradem i porywami wiatru do około 80 km/h.

Podwyższona chwiejność i spory zapas wilgoci w atmosferze da niewielką szansę rozwinięcia się też burz w centrum i na wschodzie. Najprawdopodobniej jeśli jakiekolwiek burze wystąpią, będą nieliczne i raczej nietrwałe — dlatego mogą im towarzyszyć zjawiska o ograniczonym natężeniu — opady do około 15-20 mm, porywy wiatru nie większe niż 65 km/h oraz niewielkie ryzyko gradu.

Prognoza burzowa IMGW w środę 29 czerwca [29.06 22]
Prognoza burzowa IMGW w środę 29 czerwca [29.06 22]

Ostrzeżenie IMGW przed upałem 29.06

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe drugiego i trzeciego stopnia przed upałami, które wystąpią w środę 29.06 na terenie województwa lubelskiego.

Alerty IMGW trzeciego stopnia — upał

Alerty najwyższego stopnia przed upałem obowiązują w powiatach: biłgorajski, krasnostawski, kraśnicki, janowski, tomaszowski, zamojski, Zamość.

Nadal prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 32°C do 35°C, w czwartek i piątek lokalnie 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

Alerty IMGW drugiego stopnia — upał

Alerty drugiego stopnia przed upałem obowiązują w powiatach: bialski, Biała Podlaska, chełmski, hrubieszowski, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, włodawski.

Nadal prognozuje się upał, temperatura maksymalna wyniesie od 30°C do 34°C, w czwartek lokalnie 35°C, a minimalna od 18°C do 21°C.

Gdzie jest burza 29 czerwca? Radar burz na żywo

Gdzie pada 29 czerwca? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.