Pogoda na dziś – poniedziałek 20.06. Upał i burze z gradem. Ostrzeżenia drugiego stopnia

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś, 20 czerwca 2022 r. W poniedziałek spodziewane są silne burze z porywami wiatru dochodzącymi do 100 km/h i ulewami – ostrzega IMGW. Dla woj. lubelskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami.

Pogoda na dziś 20 czerwca

W poniedziałek 20.06 w woj. lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu stopniowo od północnego zachodu wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, także z gradem, przemieszczające się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Prognozowana suma opadów przy burzach do 30 mm. Temperatura maksymalna od 27°C na północy województwa do 32°C na południu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz porywy do 85 km/h, lokalnie do 100 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze, możliwy grad. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, początkowo porywisty, zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, początkowo możliwe porywy do 100 km/h.

Prognoza burzowa na poniedziałek 20.06 22

Nad Polską nadal powoli na południe przesuwał się będzie chłodny front atmosferyczny, oddzielający gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego od chłodniejszego polarnego morskiego napływającego z północy. Na styku tych dwóch mas, w dobrym środowisku kinematycznym, już od rana rozwijać się będą burze, głównie w formie dobrze zorganizowanych układów wielokomórkowych i superkomórek burzowych. Szybki przepływ powietrza będzie skutkował dużą prędkością przemieszczania się burz z zachodu na wschód.

Najgroźniejsze zjawiska towarzyszyć będą najlepiej zorganizowanym burzom, które prognozowane są w południowej połowie kraju. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, w obszarze „1” do 85 km/h, w obszarze „2” do 100 km/h oraz opady gradu o średnicy do 4-5 cm (na obszarze „2”). Lokalnie w czasie burz opady deszczu mogą mieć natężenie do 20-30 mm/h (obszar „1”) lub do 25-35 mm/h (obszar „2”). Na krańcach północno-zachodnich („obszar 3”), w chłodnej masie powietrza, w godzinach popołudniowych dochodzić będzie do rozwoju głębokiej konwekcji i tworzenia się izolowanych burz. W ich trakcie miejscami spadnie do 10 mm deszczu, a porywy wiatru osiągać mogą do 60 km/h. Lokalnie możliwy jest drobny grad.

Prognoza burzowa poniedziałek 20 czerwca (20.06)
Prognoza burzowa poniedziałek 20 czerwca (20.06) | fot. IMGW

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 20 czerwca

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa lubelskiego ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem i upałami.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami obowiązuje od niedzieli 19.06 do poniedziałku 20.06. Na terenie całego województwa lubelskiego prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w poniedziałek 20.06 od godz. 14:00 do wtorku 21.06 do godz. 3:00. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w godzinach wieczornych.

ALERT RCB 20.06

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało dziś 20 czerwca do mieszkańców województwa lubelskiego Alert RCB dotyczący niebezpiecznej pogody.

„Uwaga! Dziś (20.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – treść Alert RCB.

Zobacz także: Alert RCB – jak wyłączyć? Sprawdź, jak zablokować wiadomości od Alert RCB. PORADNIK

Gdzie jest burza 20 czerwca? Radar burz na żywo

Gdzie pada 20 czerwca? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.