Pogoda na dziś – poniedziałek 13.06. Burze w całym woj. lubelskim. IMGW ostrzega przed ulewami

Zalana ulica Wojciechowska po burzy, która przeszła przez Lublin
Zalana ulica Wojciechowska po burzy, która przeszła przez Lublin | fot. czytelniczka Wiktoria

Pogoda na dziś, 13 czerwca 2022 r. W poniedziałek spodziewane są gwałtowne burze z porywami wiatru dochodzącymi do 100 km/h i ulewami – ostrzega IMGW. Dla woj. lubelskiego wydano drugi stopień ostrzeżenia pogodowego.

Pogoda na dziś 13 czerwca

W poniedziałek 13.06 zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów, również w trakcie burz do 35 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C. Wiatr początkowo słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego i okresami dość silnego, południowo-zachodni, skręcający na północno-zachodni. W trakcie burz porywy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h.

W pierwszej połowie nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże oraz  przelotne opady deszczu i burze, w drugiej połowie postępujące od zachodu większe przejaśnienia i rozpogodzenia oraz zanik opadów i burz. Lokalnie prognozowana suma opadów w trakcie burz do 20 mm.  Temperatura minimalna od 10°C do 12°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W trakcie burz porywy do 75 km/h.

Prognoza burzowa na poniedziałek 13.06 22

Dziś burze mogą występować w całym kraju. Będą związane przede wszystkim z pofalowanym frontem atmosferycznym i linią zbieżności, ale także mogą rozwijać się w chłodniejszej i nadal niestabilnej masie powietrza za nimi.

Najsilniejszych burz należy spodziewać się we wschodniej połowie kraju. W strefie frontu najprawdopodobniej będą dominować burze wielokomórkowe dające intensywne opady deszczu do około 30 mm, lokalnie 40 mm, szczególnie w centrum i na północnym wschodzie kraju.

Natomiast w obrębie linii zbieżności, przy bardzo dobrych warunkach kinematycznych, burze będą lepiej zorganizowane (możliwe superkomórki burzowe). Burze te będą miały tendencję do generowania silnych porywów wiatru do 90 km/h, punktowo do około 100 km/h, oraz gradu do 3-5 cm. Opady deszczu mogą sięgać 20-30 mm (będą krótkotrwałe i intensywne), choć miejscami może dochodzić do kumulacji opadów z kilku burz, osiągających około 40 mm.

Burze na froncie będą kierować się na północny wschód, a na linii zbieżności na wschód i południowy wschód. Burze będą występować już od godzin porannych, a zaczną słabnąć w godzinach wieczornych.

Prognoza burzowa poniedziałek 13.06
Prognoza burzowa poniedziałek 13.06 | fot. IMGW

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 13 czerwca

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa lubelskiego ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek 13.06 od godz. 13:00 do godz. 21:00.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad.

ALERT RCB 13.06

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało dziś 13 czerwca do mieszkańców województwa Alert RCB dotyczący niebezpiecznej pogody.

„Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silnym wiatrem. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które porwać wiatr” – treść Alert RCB.

Zobacz także: Alert RCB – jak wyłączyć? Sprawdź, jak zablokować wiadomości od Alert RCB. PORADNIK

Gdzie jest burza 13 czerwca? Radar burz na żywo

Gdzie pada 13 czerwca? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMWG

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.