Pogoda na dziś – piątek 8.07. Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, mogą pojawić się burze

Chmury burzowe nad Lublinem
Chmury burzowe nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

Pogoda na dziś, 8 lipca 2022 r. W piątek przez większość dnia zachmurzenie duże, po południu możliwe większe przejaśnienia. W regionie prognozowane są przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem.

Pogoda lubelskie na dziś 8 lipca

W piątek 8.07 zachmurzenie na ogół duże, po południu możliwe większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze z gradem. Prognozowana suma opadów do 10 mm, lokalnie do 20 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C. Wiatr słaby, w ciągu dnia stopniowo wzmagający się do umiarkowanego, początkowo zmienny, później zachodni i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

W nocy z piątku na sobotę (8/9.07) zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a początkowo także burze. Prognozowana suma opadów do 10 mm. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i zachodni. W trakcie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza burzowa dla Polski na piątek 8.07 22

Z zachodu na wschód Polski przemieszcza się strefa frontu okluzji, na którym popołudniu rozwijać się będą burze. Niewielkie zasoby niestabilności oraz słabe warunki kinematyczne sprzyjać będą tworzeniu się izolowanych burz, które miejscami (głównie na północnym wschodzie) będą mogły łączyć się w struktury wielokomórkowe. Lokalnie podwyższona zawartość wody w słupie powietrza oraz nieśpieszne przemieszczanie się burz ze wschodu na zachód przekładać się będzie na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu.

Na obszarze „1” lokalnie spaść może do 15 mm/h, natomiast na północnym wschodzie (obszar „1a”) nawet do 20 – 25 mm. Długotrwałe opady deszczu, również z towarzyszącymi im burzami, o umiarkowanym i chwilami silnym natężeniu prognozowane są również w Karpatach (obszar „1b”). Na obszarze tym miejscami suma opadów może wynieść do 20-30 mm. Mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, które nie powinny przekraczać 70 km/h. Natomiast lokalnie możliwe są opady gradu o średnicy do 2-3 cm.

Nie można wykluczyć, że opady deszczu do 20-25 mm wystąpią również poza obszarem „1a”, jednakże prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest ograniczone.

Prognoza burzowa dla Polski IMGW w piątek 8 lipca [8.07 22]
Prognoza burzowa dla Polski IMGW w piątek 8 lipca [8.07 22]

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.