Pogoda na dziś – piątek 26 czerwca. Kolejne groźne burze, ulewy i gradobicia

IMG 20200525 150224
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed wystąpieniem silnych burz z ulewami i gradobiciem, które mogą wystąpić w piątek na obszarze województwa lubelskiego.

Dziś Polska jest pomiędzy wyżem znad Białorusi i rozległym niżem z rejonu Wysp Brytyjskich. Na południowym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ górnego niżu, który znad południowych Czech przemieści się nad Dolny Śląsk. W związku z tym prognozowany jest rozwój burz, które miejscami mogą być gwałtowne.

Na skutek nasłonecznienia i konwergencji (związanej z zatoką niżową), spodziewany jest intensywny rozwój chmur deszczowych.. Na południu kraju (gdzie ścinanie będzie największe) możliwy jest rozwój superkomórek burzowych, zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju burz.

„Faworyzowanym trybem konwekcji będą jednak prawdopodobnie burze wielokomórkowe, gdzie głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu. Być może w późniejszych godzinach powstanie linia burz niosąca zagrożenie wiatrowe, ale scenariusz ten jest niepewny” – czytamy w komunikacie Polskich Łowców Burz.

Poza ulewnym deszczem oraz bardzo silnym wiatrem (nawet do 100 km/h, a lokalnie możliwe są trąby powietrzne) burze mogą przynosić również opady gradu do 3 cm średnicy. Największe szanse rozwoju burz przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne.

Źródło: Polscy Łowcy Burz / IMGW

prognoza 2020 06 26
Dzisiejsza prognoza pogody 26.06.2020 | Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.