Pogoda na dziś – piątek 10.06. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem

kulki gradu na dłoni
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Pogoda na dziś, 10 czerwca 2022 r. W piątek burze z gradem mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców województwa lubelskiego. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, miejscami do 25-45 mm/h oraz opady gradu o średnicy do 2-3 cm.

Pogoda na dziś 10 czerwca

W piątek 10.06 na terenie województwa lubelskiego zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem. Suma opadów w burzach do 45 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. W pierwszej połowie nocy miejscami zanikające przelotne opady deszczu i burze. Suma opadów w burzach do 20 mm. Temperatura minimalna od 14°C do 16°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza burz na piątek 10.06 22

Nad Polską nadal zalega rozmywający się front atmosferyczny, a po jego wschodniej stronie ciepła, niestabilna i wilgotna masa powietrza. Na wschodzie i południu już od godzin południowych należy spodziewać się rozwoju izolowanej, głębokiej konwekcji. Dodatkowo rozwój burz wspomagać będzie liniowa konwergencja wiatru w dolnej troposferze.

Burze przyjmować będą postać mocno uwodnionych, wolno przemieszczających się komórek. Nie można wykluczyć powstania układu wielokomórkowego, który przynieść może znaczne sumy opadów. Miejscami padał będzie też grad. Ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru jest dziś ograniczone, nie powinny przekraczać one 65-70 km/h.

Największe natężenie zjawisk prognozowane jest na godziny popołudniowe, ale pierwsze burze w Tatrach i Beskidach oraz na krańcach wschodnich mogą pojawić się już około południa. Słabe burze możliwe są także w strefie frontu, który stopniowo będzie rozmywał się i przesuwał na wschód. Mogą tam wystąpić słabe burze, głównie rano i przed południem, a opady w ich zasięgu nie przekroczą 10-15 mm.

Prognoza burzowa piątek 10.06
Prognoza burzowa piątek 10.06 | fot. IMGW

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 10 czerwca

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa lubelskiego ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje w piątek 10.06 od godz. 12:00 do godz. 23:00.

Synoptycy IMGW prognozują burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, miejscami do 45 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad o średnicy 2-3 cm.

Gdzie jest burza 10.06? Radar burz na żywo

Gdzie pada 10.06? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.