Pogoda na dziś – piątek 1.07. Upał w dzień i gwałtowne burze w nocy. Ostrzeżenia IMGW

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, ideastudio.pl

Pogoda na dziś, 1 lipca 2022 r. Piątek to kolejny dzień z upałami do 37 st. C. W nocy synoptycy IMGW prognozują burze, którym lokalnie może towarzyszyć grad. Dla woj. lubelskiego wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

Pogoda na dziś 1 lipca

W piątek 1.07 zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego, z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, także z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz około 20 mm, na południu około 30 mm. Temperatura maksymalna od 32°C do 35°C, lokalnie do 37°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, wieczorem lokalnie do 95 km/h.

W nocy zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, potem szybko wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu i burzami, okresami z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 45 mm. Temperatura minimalna od 19°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni  nad ranem skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h.

Prognoza burzowa na piątek 1.07 22

Dziś bardzo groźne burze utworzą się głównie w zachodniej połowie kraju. Nieco słabsze, choć wciąż potencjalnie groźne burze, mogą tworzyć się również w centrum i na południowym wschodzie.

Przemieszczająca się z zachodu ku centrum kraju linia zbieżności, poprzedzająca strefę chłodnego frontu atmosferycznego będzie stanowić świetne warunki do rozwoju bardzo intensywnych zjawisk w czasie burz. Głównym zagrożeniem będą dziś huraganowe porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu. Należy spodziewać się również opadów gradu o średnicy do około 5 cm, a w pasie od Pomorza Wschodniego po Kujawy nie można wykluczyć utworzenia się również trąb powietrznych.

Najsilniejsze porywy wiatru osiągające do 115 km/h, a lokalnie nawet do 130 km/h, prognozowane są w pasie od Pomorza Wschodniego po Ziemię Łódzką. Tak silne porywy wiatru spodziewane są w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Na zachodzie kraju, gdzie burze pojawią się już nieco wcześniej, porywy wiatru nie powinny przekraczać 110 km/h. W pasie od Zatoki Gdańskiej po Podkarpacie ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie nieco ograniczone i tam porywy wiatru nie powinny przekraczać 100 km/h.

Oprócz porywów wiatru w zachodniej i centralnej Polsce prognozowane są opady deszczu w czasie burz sięgające 35 mm, a lokalnie nawet 50 mm. Należy zaznaczyć, że chwilowe natężenie opadów może sięgać 15-20 mm/10 minut, co będzie nieść ryzyko lokalnych podtopień i zalań. Nieco słabsze opady deszczu, do 30 mm prognozowane są w trakcie burz na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Warmii, choć w tym pasie możliwość utworzenia się burz w ciągu dnia ma ograniczone prawdopodobieństwo.

Najsilniejsze burze wystąpią w drugiej połowie dnia, zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych, ale nie można wykluczyć rozwoju pojedynczych burz, już przed południem, choć ich potencjał do generowania bardzo groźnych zjawisk będzie zdecydowanie mniejszy, niż w czasie burz, tworzących się później.

Prognoza burzowa IMGW w piątek 1 lipca [1.07 22]
Prognoza burzowa IMGW w piątek 1 lipca [1.07 22]

Ostrzeżenia IMGW dla województwa lubelskiego 1.07

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe drugiego i trzeciego stopnia przed upałami i burzami z gradem, które wystąpią w piątek 1.06 na terenie województwa lubelskiego.

Alerty IMGW trzeciego stopnia — upał

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 34°C do 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C.

Alerty IMGW drugiego stopnia — burze z gradem

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 45 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad.

Gdzie jest burza 1 lipca? Radar burz na żywo

Gdzie pada 1 lipca? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.