Pogoda na dziś – czwartek 30.06. Rekordowe upały w całym regionie. Temperatura sięgnie 37 stopni

Kobieta pijąca wodę w upał
Kobieta pijąca wodę w upał | fot. Adobe Stock

Pogoda na dziś, 30 czerwca 2022 r. Czwartek będzie upalny w całym regionie. Lokalnie temperatura osiągnie 35-37 stopni Celsjusza. IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe drugiego i trzeciego stopnia przed upałem. Przed wyjściem z domu pamiętajmy o zabraniu ze sobą butelki wody.

Pogoda na dziś 30 czerwca

W czwartek 30.06 zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, po południu miejscami wzrastające do dużego i wtedy możliwe przelotne opady deszczu oraz burze, okresami z gradem. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna od 32°C na północy do 36°C, na południu, lokalnie do 37°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W trakcie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy niewielka możliwość słabych przelotnych opadów deszczu. Lokalnie możliwe silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, okresami zmienny.

Prognoza burzowa na czwartek 30.06 22

Dziś burze możliwe są niemal w całym kraju. Napływająca bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego posiadać będzie wszelkie cechy konieczne do rozwoju burz. Niepewny jest tylko obszar, gdzie burze rzeczywiście się utworzą. Najbardziej zagrożonym i prawdopodobnym obszarem, gdzie będą występować groźne burze, jest pas od Zatoki Gdańskiej po Śląsk i Małopolskę. Tutaj w drugiej połowie dnia uaktywni się linia zbieżności wiatru, która będzie stanowiła bardzo dobry inicjator rozwoju głębokiej konwekcji.

Ze względu na dużą zawartość wody w atmosferze głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu w czasie burz, osiągające natężenie rzędu 10-15 mm/10 minut. Całkowita suma opadów może dochodzić do 40 mm, lokalnie 50 mm. Miejscami burzom mogą towarzyszyć też silne porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h oraz opad gradu o średnicy około 4-5 cm. Na pozostałym obszarze, jeżeli burze się utworzą, to opady deszczu nie powinny przekraczać 30 mm, a porywy wiatru 80 km/h.

Prognoza burzowa IMGW w czwartek 30 czerwca [30.06 22]
Prognoza burzowa IMGW w czwartek 30 czerwca [30.06 22]

Ostrzeżenie IMGW przed upałem 29.06

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe drugiego i trzeciego stopnia przed upałami, które wystąpią w czwartek 30.06 na terenie województwa lubelskiego.

Alerty IMGW trzeciego stopnia — upał

Alerty najwyższego stopnia przed upałem obowiązują w powiatach: biłgorajski, krasnostawski, kraśnicki, janowski, tomaszowski, zamojski, Zamość.

Nadal prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 32°C do 35°C, w czwartek i piątek lokalnie 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

Alerty IMGW drugiego stopnia — upał

Alerty drugiego stopnia przed upałem obowiązują w powiatach: bialski, Biała Podlaska, chełmski, hrubieszowski, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, włodawski.

Nadal prognozuje się upał, temperatura maksymalna wyniesie od 30°C do 34°C, w czwartek lokalnie 35°C, a minimalna od 18°C do 21°C.

Gdzie jest burza 30 czerwca? Radar burz na żywo

Gdzie pada 30 czerwca? Radar deszczu na żywo

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.