Pogoda na dziś – czwartek 2 lipca. Nad region nadciągają groźne burze i ulewy

chmury burza pogoda
Ciemne, burzowe chmury w okolicach Nałęczowa | fot. czytelniczka Paulina

Pogoda na dziś – czwartek 2 lipca. Burze wystąpią na południu, wschodzie i w centrum kraju. W rejonach burz miejscami możliwe są ulewy, suma opadów może sięgać 40 mm, lokalnie opad gradu i porywy wiatru do 90 km/h.

Polska będzie dziś na skraju płytkiego i rozległego układu niżowego z ośrodkami nad północną Europą i nad Wyspami Brytyjskimi. Przed cały czas obecną i wolno przemieszczającym się z północnego zachodu do centrum kraju frontem chłodnym, z południowego zachodu będzie napływać wilgotna, ciepła i niestabilna masa powietrza. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Burze mogą rozbudowywać się w ciepłej masie przed frontem i na linii zbieżności, oraz w strefie samego frontu. W wyniku dziennego nagrzewania niestabilność wzrośnie do umiarkowanej, na południu i południowym wschodzie miejscami do silnej. Całkowita zawartość wody dostępna dla opadów będzie sięgać 40 mm. Dobrym warunkom termodynamicznym będą towarzyszyć dobre warunki kinematyczne.

Głównym zagrożeniem towarzyszącym burzom będą opady deszczu. Miejscami suma opadów burzowy może wynieść do 40 mm. Burze będą organizować się w liniowe struktury wielokomórkowe, dlatego możliwe jest przechodzenie kilku burz przez jeden obszar i większa kumulacja opadów. Miejscami rozbudują się również superkomórki, dlatego możliwe będą opady gradu i porywy wiatru do 90 km/h.

GDZIE JEST BURZA? Gdzie grzmi i pada? Sprawdź mapę burzową online na żywo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.