Pogoda na czwartek, 12.05. Ostrzeżenie przed silnymi burzami z gradem. Gdzie jest burza?

burza chmury pogoda
Chmury burzowe | fot. Dominik Wąsik

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie do 25 kresek na Lubelszczyźnie. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 12:00 do 20:00.

Burze dziś, 12.05. POGODA

Dziś burze będą się tworzyły na froncie chłodnym, który dość szybko będzie się przemieszczał z północnego zachodu na południowy wschód kraju. Chwiejna i umiarkowanie wilgotna masa powietrza oraz dynamiczne wymuszenia na froncie, umożliwią rozwój burz już od godzin przedpołudniowych, jednak największa ich aktywność wystąpi po południu i wieczorem.

Podwyższone wartości niestabilności w połączeniu z silnym ścinaniem wiatru w środkowej i dolnej troposferze, mogą skutkować powstawaniem superkomórek, którym towarzyszyć będą porywy wiatru do 95 km/h oraz grad. Ze względu na dość szybkie przemieszczanie się frontu, a wraz z nim burz, zagrożenie silnym deszczem będzie mniejsze, jednak lokalnie może spaść do 20-25 mm.

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎mapa i ‎tekst „‎IM GW Prognoza burzowa (IMGW-PIB) Ważność: Czas opracowania: od 2022-05-12 08:00 2022-05-12 04:26 do 2022-05-12 20:00 legenda burze க silny deszcz grad porywy wiatru trÄby powietrzne ه słabe burze burze silne silnebu burze bardzo silne burze prawdopodobieństwo powyżej 60% Bądź przygotowany na zmieniające się warunki pogodowei obserwuj naszą prognozę meteo.imgw.pl poniżej 60%‎”‎‎
Prognoza burzowa na czwartek, 12.05 | IMGW

Z powodu prognozowanych niebezpiecznych zjawisk, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województwa lubelskiego. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 11:00 do 20:00.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało wydane dla powiatów: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński i rycki.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad” – mówi Katarzyna Cielecka-Nowak z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Synoptycy zastrzegają, iż z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może zostać przedłużone lub stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w powiatach: bialski, Biała Podlaska, biłgorajskim, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h. Miejscami możliwy grad” – informuje Katarzyna Cielecka-Nowak z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.