Pogoda na 18 maja. Wtorek upłynie pod znakiem burz w woj. lubelskim

burza piorun wyładowanie atmosferyczne pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Pogoda na wtorek, 18 maja. Meteorolodzy prognozują bardzo słoneczną pierwszą część dnia. Po południu nad województwo lubelskie nadciągną burze.

Pogoda na 18 maja

Dziś Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Ukrainy. Nad wschodnią część kraju napływać będzie masa powietrze, która charakteryzować się będzie podwyższoną chwiejnością i wilgotnością.

Wartości CAPE wyniosą od 800 J/kg do 1200 J/kg, LI do około -5K, a całkowita zawartość wilgoci w słupie powietrza (TPW) do około 25 mm. Na zachodzie kraju powietrze będzie mniej chwiejne (CAPE do 500-800 J/kg) i nieco mniej zasobne w wilgoć (TPW do 15-20 mm).

Warunki kinematyczne będą na ogół słabe (ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km 5-10 m/s, tylko na zachodzie miejscami do 15 m/s). Dzisiejszym burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do około 20 mm, na wschodzie lokalnie do 30 mm i porywy wiatru do 65-70 km/h.

Burz należy spodziewać się w godzinach popołudniowych.

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.