Pogoda na 11 sierpnia. Wtorek nadal upalny. Możliwe jednak burze z gradem

burza pogoda piorun
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić we wtorek na terenie województwa lubelskiego.

Dziś znad Skandynawii nad Polskę nasunie się klin wysokiego ciśnienia, a na jego przedpolu z północy na południe, będzie spływało chłodniejsze i stabilne powietrze, wypierając gorące zalegające jeszcze nad Południową Polską.

Dziś burze będą się tworzyły przed tym frontem, w gorącym i niestabilnym powietrzu. Burze jednak, podobnie jak w poprzednich dniach będą się tworzyły punktowo, jako rozproszone struktury złożone z pojedynczych komórek lub niewielkich klastrów wielkokomórkowych.

Spływ powietrza z północy będzie dość powolny, zatem dzisiejsze burze nie powinny być bardzo gwałtowne. Burzom na ogół będą towarzyszyły opady deszczu do około 10-15 mm, ale z uwagi na gorącą i lokalnie wilgotną masę powietrza, a także bardzo powolne ich przemieszczanie się, opady mogą się kumulować do 25 mm.

Suche warstwy troposfery mogą wpływać na intensyfikację porywów wiatru, które przeważnie będą osiągały około 60 km/h, jednak punktowo mogą osiągać 70 km/h. Lokalnie może spaść również niewielki grad.

Źródło: IMGW

Prognoza pogody na dziś – wtorek 11 sierpnia | fot. IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.