Pogoda. Dziś po południu i w nocy przez województwo lubelskie mogą przejść burze

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mieszkańcy województwa lubelskiego muszą spodziewać się, że dziś po południu i w nocy przez region mogą przejść burze.

Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżu z ośrodkami nad południową Skandynawią oraz Wyspami Brytyjskimi. W zatoce tej położona jest linia zbieżności, po południu na zachodzie kraju zaznaczać się zacznie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Przed frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza, za frontem napływać zacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

„Najlepsze warunki do powstawania burz prognozowane są na godziny popołudniowe w obrębie przemieszczającej się z zachodu na wschód linii zbieżności. Spodziewamy się najsilniejszych burz, z porywami wiatru do 60 km/h, opadami deszczu do 10-15 mm, możliwym też niewielkim gradem. Słabe warunki kinematyczne preferować będą izolowany charakter komórek burzowych, które przemieszczać się będą z południowego zachodu na północny wschód” – informuje IMGW.

Kolejne burze w nocy

W nocy Polska nadal pozostawać będzie na skraju niżów z ośrodkami nad południową Skandynawią, Morzem Północnym oraz kanałem La Manche. Początkowo we wschodniej części kraju zaznaczy się linia zbieżności, krańce zachodnie będą na skraju zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej masie powietrza.

„W pierwszej części nocy nadal występować będą dobre warunki do podtrzymania aktywności popołudniowych burz. Miejscami umiarkowane warunki do rozwoju swobodnej konwekcji będą stopniowo słabły, tak samo jak zmniejszać się będzie wpływ linii zbieżności wspomagającej konwekcję. Z tego właśnie powodu punktowe burze możliwe są jedynie w pierwszej części nocy. W ich trakcie opady deszczu nie przekroczą 10 mm, a porywy wiatru osiągać mogą do 60 km/h. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim” – informuje IMGW.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.