Pogarsza się jakość powietrza w Lublinie. Sprawdź poziom PM10 i PM2.5

smog jakość powietrza lublin
Zła jakość powietrza w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Sprawdź aktualną jakość powietrza dzisiaj (27.01.2020) w Lublinie. Czy można bezpiecznie wyjść z domu? Upewnij się, jaki jest poziom pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu w Lublinie.

Czujniki smogu pomagają monitorować stan jakości powietrza w różnych miejscach w Polsce. Takie czujniki powietrza znajdują się również w Lublinie, a zbierane przez nie dane są natychmiast przetwarzane i interpretowane, dzięki czemu na bieżąco można ocenić jaki jest stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.

W Lublinie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 wynosi 79 µg/m3, zaś pyłu PM2.5 75 µg/m3. To oficjalne dane ze strony Airly (stan na godz. 16:00 – czujnik powietrza przy ul. Kleniewskich). Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa stacja meteorologiczna pozwoli na monitoring jakości powietrza

Zła jakość powietrza w Lublinie – 27.01.2020

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.

Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.