Podwyżka stóp procentowych KWIECIEŃ 2022. Główna stopa wzrosła do 4,5 proc. w skali rocznej

Prezes NBP Adam Glapiński
Prezes NBP Adam Glapiński | fot. Narodowy Bank Polski

Podwyżka stóp procentowych KWIECIEŃ 2022. Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt procentowy – przekazał Narodowy Bank Polski. Główna stopa NBP referencyjne wzrosła do 4,5 proc. w skali rocznej.

Podwyżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 4,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,00 proc., stopa depozytowa do 4,00 proc., stopa redyskonta weksli do 4,55 proc., a stopa dyskontowa weksli do 4,60 proc.

RPP oceniła, że „utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, RPP postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych”.

To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc.

Dotychczasowe podwyżki stóp sprawiły, że rata przeciętnego kredytu hipotecznego (300 tys. złotych na 30 lat) wzrosła średnio z 1100 złotych do ponad 2 tysięcy złotych. Kwietniowa podwyżka stóp procentowych spowoduje, że rata takiego kredytu wzrośnie mniej więcej o 200 złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.