Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy będzie niższa niż zapowiadano? Zobacz, ile będzie wynosić

978474 shutterstock 75681499
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy może być niższa niż zapowiadano, a jej wejście w życie będzie opóźnione. Wszystko przez poprawki senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych rozpoczęła prace nad nowelizacją ustawy o akcyzie, która przewiduje 10-proc. podwyżkę tego podatku na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Zgodnie z nowelą, zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Prawnicy nie mają wątpliwości – podniesienie akcyzy od początku przyszłego roku może stanowić złamanie dwóch konstytucyjnych zasad. Chodzi o to, że może się okazać, iż termin 1 stycznia 2020 r. oznacza znaczne skrócenie vacatio legis poza standardowy okres 14-dniowy, może to też oznaczać nadanie ustawie mocy wstecznej.

Ponieważ Trybunał Konstytucyjny może uznać takie regulacje za niekonstytucyjne, senaccy prawnicy zaproponowali taką zmianę, aby ustawa weszła w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie wskazanej w ustawie liczby dni” – czytamy na stronie Senatu.

Może się więc okazać, że podwyżka akcyzy na napoje alkoholowe i produkty tytoniowe zacznie obowiązywać pierwszego lutego, a nie pierwszego stycznia przyszłego roku.

Akcyza niższa niż zapowiadano

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych chce, by akcyza na alkohol i papierosy w 2020 r. wzrosła tylko o 3 proc., a nie jak – proponuje rząd – o 10 proc.

Chciałbym wnieść poprawkę dotyczącą wysokości, jeśli chodzi o procent podwyżki akcyzy, nie 10 proc. a 3 proc., dlatego, że uznajemy, że taki element był przedstawiany w ramach konsultacji i dlatego chcemy, żeby to, co było przedmiotem konsultacji, znalazło się w projekcie ustawy” – powiedział senator Leszek Czarnobaj (KO).

Czytaj więcej: Od nowego roku droższe papierosy i alkohol. Sejm zgodził się na podwyżkę akcyzy

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.