Podsumowanie realizacji programu „Rodzina 500 plus” na Lubelszczyźnie

NBP 500 złotych banknot
Zdjęcie ilustracyjne | fot. NBP

Ponad jeden miliard czterysta milionów złotych otrzymali rodzice na Lubelszczyźnie w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Po roku działania programu rząd dokonuje pierwszych jego podsumowań.

 

W województwie lubelskim ze wsparcia korzysta obecnie ponad sto sześćdziesiąt osiem tysięcy dzieci. – Takiego programu, na taką skalę, nigdy nie było i nie jest to jednorazowa zapomoga tylko stały, konsekwentnie realizowany comiesięcznie program, co ma niebagatelne znaczenie dla wielu rodzin – powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

 

Dokładnie 1 kwietnia minął pierwszy rok od kiedy został wcielony w życie rządowy Program Rodzina 500+, realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ciągu ostatniego roku do rodzin z woj. lubelskiego trafiło już 1,4 mld zł w ramach programu.

 

Według oficjalnych danych w dalszym ciągu nasze województwo jest najbiedniejszym regionem w Polsce, jednym z czterech najbiedniejszych regionów w UE.

 

– Jestem zażenowany faktem, że w dalszym ciągu są politycy w Polsce, którzy kompletnie nie rozumieją rzeczywistości wielu tysięcy polskich rodzin i w dalszym ciągu twierdzą, że program jest niepotrzebny, że źle wpływa na kobiety, że kobiety nie chodzą do pracy. To są bzdury. Nie znam żadnej kobiety, która nie mając takiej konieczności rezygnowałaby z pracy dla tysiąca złotych, które dostaje w ramach programu – podkreślił wojewoda Czarnek.

 

Dzięki programowi Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko.

 

W okresie od kwietnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. na terenie województwa lubelskiego złożono ponad 177 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze (177 521 wniosków). Wydano ponad 178 tys. decyzji (178 120). Spośród tej liczby przeszło 168 tys. (168 104) stanowiły decyzje pozytywne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.