Podejrzana wiadomość od znajomego na Facebooku. „Ktoś przerobił twoje fotki i dodał tutaj…”

facebook messenger
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

„(IMIĘ) ktoś przerobił twoje fotki i dodał tutaj na stronie” – tak zaczyna się wiadomość od znajomego na Facebooku, który ostrzega cię. Nie daj się na to nabrać!

O oszustwie na Facebooku poinformowała nas pani Iwona, która otrzymała podejrzaną wiadomość od swojej znajomej. Chodzi o wiadomość na Facebooku i Messengerze, w której znajomy informuje, że ktoś przerobił Twoje zdjęcia. Do treści wiadomości dodany jest link, który ma rzekomo prowadzić na stronę internetową, na której zostały zamieszczone twoje przerobione zdjęcia.

Przesłany link brzmi bardzo przyjacielsko, jednak nie został wysłany przez naszego znajomego. Sam znajomy nie ma nawet pojęcia, że taka wiadomość została wysłana z jego konta na Facebooku i Messengerze. W wiadomość znajduje się link, który przekierowuje na stronę internetową, która wyglądem przypomina Facebooka. Nasze działanie na niej może umożliwić cyberprzestępcom kradzież loginu i hasła do naszego konta na Facebooku.

ktoś przerobił twoje fotki i dodał tutaj facebook messenger
Ktoś przerobił twoje fotki i dodał tutaj | oszustwo na Facebooku i Messengerze

Phishing, czyli sprawdź, kto jest po drugiej stronie

Phishing to jedna z najpopularniejszych metod działania cyberprzestępców. Atak phishingowy, czyli taki, w którym oszuści podszywają się pod kogoś innego – operatora, bank, urząd państwowy, czy znajomego na Facebooku.

Działania te z reguły nie są celem samym w sobie – są narzędziem, pozwalającym na internetowe kradzieże czy inne przestępstwa. Ich fundamentem jest zazwyczaj socjotechnika i wykorzystywanie błędów, popełnianych przez nieostrożnych użytkowników.

Najpowszechniejszym przykładem stosowania phishingu są maile, preparowane tak, by skłonić użytkownika do kliknięcia w link, prowadzący do specjalnie przygotowanej strony (np. imitującej stronę banku), służącej kradzieży danych.

Widzisz, że któryś z Twoich znajomych przesłać Ci taką wiadomość? Powiadom go! Prześlij mu ten artykuł

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Miałam podobną sytuacje na messengers, jednak wiadomości brzmiała trochę inaczej:

    Natalia to ty na tych zdjęciach? – fotki-wiadomosc.eu :O „

    Nie umiałam jednak wejść na link, gdyż witryna była nieosiągalna.. Wpisałam go jednak w internecie z ciekawości, dzięki czemu trafilam na ta stronę 🙂