Pod koniec tygodnia duża zmiana w pogodzie. IMGW: Wichury z wiatrem do 90 km/h

IMGW zamierza wydać w sobotę 18 lutego ostrzeżenie 2. stopnia przed silnym wiatrem
IMGW zamierza wydać w sobotę 18 lutego ostrzeżenie 2. stopnia przed silnym wiatrem | fot. IMGW

W nocy z piątku na sobotę i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Przyniesie on jeszcze więcej deszczu, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr.

Obecnie Polska pozostaje w zasięgu wyżu, którego centrum w nocy (14/15.02) przemieściło się przez nasz kraj na południowy wschód. Synoptycy IMGW obserwują pogodę typową dla wyżu w chłodnej porze roku – dużo chmur z miejscowymi rozpogodzeniami, opady mżawki (czasem marznącej), długo utrzymujące się mgły i słaby, zmienny wiatr.

Ostrzeżenie przed niebezpiecznym wiatrem

Sytuacja zmieni się w piątek (17.02), gdy dostaniemy się pod wpływ rozległego układu niżowego i pojawią się opady deszczu związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Co więcej, w nocy z piątku na sobotę (17/18.02) i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów.

Przyniesie on jeszcze więcej deszczu, miejscami około 15 mm na 12 godzin, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr. Na Wybrzeżu porywy mogą sięgać 120 km/h, w głębi lądu około 80-90 km/h. W sobotę wiatr będzie wiał z północnego zachodu. Wiatr zacznie słabnąć stopniowo w nocy z soboty na niedzielę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamierza w piątek (17.02) wydać dla całego województwa lubelskiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Natomiast w sobotę (18.02) stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem ma zostać podniesiony do 2.

Szczegóły dotyczące nadchodzącej niebezpiecznej pogody przekażemy w kolejnych komunikatach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.