Poczta Polska rezygnuje z opłat znaczkami. Zastąpią je nalepki z kodami kreskowymi

listy placówka pocztowa poczta polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Poczta Polska

W maju nadawanie listów poleconych na poczcie będzie łatwiejsze. Zamiast opłat w postaci naklejanych znaczków pocztowych, klienci skorzystają z nowych nalepek z kodem kreskowym i literą R.

Nalepki z kodami kreskowymi zamiast znaczków pocztowych

Od 1 maja 2021 r. klienci indywidualni będą mogli korzystać z nowego rozwiązania, eliminującego znaczki pocztowe, jako formę opłaty za nadanie listów poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym. Zastąpią je nalepki z kodem kreskowym, które przy nadawaniu takiej korespondencji zostaną umieszczone na przesyłce w polu opłaty pocztowej.

Rozwiązanie to ujednolici sposób opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, analogicznie jak obecnie paczki, czy przesyłki kurierskie. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R.

„Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie” – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Zmiana w zakresie modyfikacji sposobu potwierdzania opłacenia listów poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym nie dotyczy klientów, którzy mają zawartą z Pocztą Polską S.A. pisemną umowę. Także potwierdzenie opłacenia przesyłek poleconych krajowych i zagranicznych w postaci e-znaczka pozostaje bez zmian.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.