Pocisk artyleryjski w burakach. Podczas prac polowych wykopał 120mm niewybuch z okresu II wojny światowej

Patrol saperski
Patrol saperski samochód | fot. ilustracyjne

Jakież było zdziwienie rolnika, który podczas prac polowych między wykopanymi burakami odnalazł wybuchowy relikt II Wojny Światowej. Skorodowane znalezisko zostało zgłoszone do odpowiednich służb i zabezpieczone.

Pocisk artyleryjski w burakach podczas wykopków

W miejscowości Jadwisin (gm. Piaski), rolnik wykonujący prace związane z wykopem buraków dokonał nietypowego odkrycia. Podczas tych prac natrafił na skorodowany pocisk artyleryjski z przeszłości. Natychmiast po znalezieniu niebezpiecznego przedmiotu, rolnik skontaktował się z lokalną policją. Funkcjonariusze odpowiedzieli błyskawicznie i zabezpieczyli obszar, gdzie znaleziono pocisk, dbając o bezpieczeństwo otoczenia.

Pocisk z okresu II wojny Światowej
Pokaźny pocisk z okresu II Wojny Światowej znaleziony podczas prac polowych | fot. policja

Co znalazł rolnik z Jadwisina?

W dniu 09.11.2023 (czwarte) podczas prac polowych w gm. Piaski po godzinie 8:00 dyżurny lokalnej policji odebrał telefon o nietypowym, niebezpiecznym znalezisku. Jak ustalili policjanci rolnik, który wykonywał prace polowe, zauważył, że na pryzmie wykopanych buraków znajduje się pocisk. Znaleziony niewybuch pochodzi z czasów II wojny światowej, mierzy 40 centymetrów długości i posiada kaliber 120 mm. Jest bardzo skorodowany, widać, że długo leżał w tym miejscu. 

Na miejsce przybyli saperzy, którzy przetransportowali niewybuch

Do czasu przyjazdu specjalnej jednostki zajmującej się materiałami wybuchowymi policjanci zabezpieczali okoliczny teren w celu wykluczenia większej ilości niebezpiecznych przedmiotów. Przybyli na miejsce saperzy sprawdzili również teren przyległy do miejsca odnalezienia niewybuchu, czy nie znajdują się tam podobne przedmioty.

Patrol saperski - niewybuch
Patrol saperski – niewybuch | fot. KPP Tomaszów Lubelski

Jak postępować, gdy podczas spaceru, lub prac polowych znajdziemy niebezpieczny niewybuch?

Znalezisko przypominające niewybuchy stanowi potencjalne zagrożenie i nie powinno być dotykane, przenoszone ani rozbrajane przez osoby niewykwalifikowane. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, która podejmie odpowiednie działania.

Funkcjonariusze policji zajmą się zabezpieczeniem terenu i wezwaniem specjalistów od rozbrajania materiałów wybuchowych, czyli saperów. Jeśli to możliwe, należy również zadbać o zabezpieczenie miejsca przed dostępem osób postronnych, aby minimalizować ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.