Po południu intensywne opady deszczu, może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy

Opady intensywnego deszczu w Lublinie
Opady intensywnego deszczu w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Po południu na terenie Lublina i województwa lubelskiego mogą wystąpić intensywne opady deszczu. Punktowo może spaść nawet 50 litrów na jeden metr kwadratowy. Jest ostrzeżenie IMGW.

Deszczowa sobota i niedziela

Polska znajdzie się dzisiaj w zasięgu niżu, którego ośrodek wraz z układem frontów będzie przemieszczał się przez Podkarpacie i wschodnią Lubelszczyznę. Dodatkowo od Kujaw po Małopolskę będzie zalegała strefa frontu wtórnego na którym, wewnątrz cieplejszej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza będą rozwijać się burze. Po południu burze będą się też rozwijać na zachodzie kraju, gdzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia doprowadzą do zwiększenia się niestabilności na tym obszarze.

Burzom na zachodzie kraju mogą towarzyszyć opady deszczu do około 15-20 mm i porywisty wiatr około 55-60 km/h. W burzach w centralnej i południowej części kraju natężenie zjawisk może być nieco większe: opady deszczu lokalnie do około 30-35 mm i porywy wiatru 65-70 km/h.

Na południowym wschodzie, obszar „1”, głównym zjawiskiem będą intensywne opady deszczu, jednak z uwagi na obecną w atmosferze niewielką niestabilność i front atmosferyczny, mogą rozwijać się również wbudowane komórki burzowe. Sumy opadów w tym rejonie mogą osiągać 40-50 mm, a porywy wiatru około 65-70 km/h. We wszystkich burzach spodziewany jest również niewielki grad.

Prognoza burzowa dla Polski IMGW - sobota 10 września
Prognoza burzowa dla Polski IMGW – sobota 10 września

Ostrzeżenie IMGW dla Lublina 10 września

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, których należy spodziewać się w sobotę i niedzielę (10/11.09) na terenie Lublina i w regionie. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.