Wzrost płacy minimalnej od 2018 roku. Wzrośnie też stawka godzinowa

8716733 pieniadze 900 556
Pieniądze | fot. shutterstock

Od 1 stycznia 2018 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł. W 2018 roku wzrośnie również minimalna stawka godzinowa. Sprawdź, ile zarobisz na rękę, czyli netto.

Od 1 stycznia 2018 roku najniższa krajowa wyniesie 2100 zł brutto, czyli ok. 1530 netto (na rękę). Ustalona kwota płacy minimalnej będzie stanowić ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Jest to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia w stosunku do poprzedniego roku.

W 2018 roku wzrośnie także minimalna stawka godzinowa. Ta wyniesie 13,70 zł brutto, czyli ok. 11,14 zł netto (na rękę), podczas gdy w tym roku jest to 13,00 zł. Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych.

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku

Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy niezależnie od posiadanych kwalifikacji, zaszeregowania osobistego, składników wynagrodzenia, systemu i rozkładu czasu pracy stosowanych u danego pracodawcy, jak również szczególnych właściwości i warunków pracy. Minimalna płaca w 2018 roku wyniesie 2100 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa w 2018 roku

Minimalna stawka godzinowa to wynagrodzenie dla określonych umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie). Jej wysokość jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniesie 13,7 zł brutto.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dziwne bo ja mam 12.50 na umowę o pracę powinnam mieć 13 .00 coś nie rozumiem.

  2. Super wychodzi 3 grosze netto więcej za godzinę tyrania a teraz napiszcie ile wzrosną opłaty za prąd,wodę itp

  3. Powinno być 11,14 około na rękę, a mi płacą na umowie o pracę 70 zł dniówki za 8 godzin tyrania… Nienormalni pracodawcy

  4. ”’Nie wiem dla kogo oni to wszystko piszą i w jakim celu , chyba chcą podnieść ciśnienie , bo doskonale wiedzą że pracodawcy i tak robią co chcą i nie ma na nich mocnych .Wszystko jest tylko na papierku , aby góra miała spokojniejsze sumienie —– o ile wogóle takowe posiada ?

  5. Złodzieje tą minimalną płacę powinni dać na rękę , a nie jeszcze od tych wszawych pieniędzy zabierać haracz nazywający się podatkiem – BANDA ZORGANIZOWANA !!!!!!!