Plac Litewski w Lublinie. Co w miejsce baobabu? Już wiemy

Baobab na placu Litewskim w Lublinie
Baobab na placu Litewskim w Lublinie

Ratusz poszukuje drzewa, które miało by zastąpić baobab, czyli czarną topolę na placu Litewskim. Wiemy już, jaki gatunek drzewa to będzie.

 

Na środowej konferencji Ratusz powiadomił o poszukiwaniach w całej Polsce drzewa, które miało by zastąpić baobab na placu Litewskim.

 

– Poszukujemy na terenie całej Polski drzewa, które zastąpiłoby czarną topolę. Musi on pochodzić z renomowanej szkółki – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

 

Mowa tu o dębie szypułkowym, bo taki gatunek jest brany pod uwagę. Sadzonka drzewa musi spełniać następujące wymagania: minimum 70 cm obwodu, średnica bryły korzeniowej ma wynosić 1,5 metra. To będzie drzewo o wysokości kilku a nawet kilkunastu metrów.

 

Do miasta spłynęło już kilka ofert, w których cena waha się od 4 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Ratusz będzie wymagał od dostawcy udzielenia gwarancji, gdyby sadzonka się nie przyjęła.

 

– Chcielibyśmy, aby dąb został posadzony na placu Litewskim zanim skończy się jego przebudowa, czyli do maja – dodaje Pawlikowska.

 

Termin sadzenia zależy od tego kiedy wycięty zostanie baobab. Na czwartkowej sesji Rady Miasta, radni będą debatować nad usunięciem drzewa z pomników przyrodniczych. Jeśli wszystko pójdzie po myśli, wycinka odbyłaby się z końcem kwietnia.

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.