PKP Intercity zmienia od 1 kwietnia zasady bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy

pociąg pkp intercity
Pociąg PKP Intercity | fot. Dominik Wąsik

PKP Intercity od 1 kwietnia wprowadza nowe zasady bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Jedną ze zmian będzie obowiązkowe okazanie dokumentu potwierdzającego przybycie do Polski po 24 lutego.

Darmowe przejazdy pociągami PKP Intercity od 1 kwietnia nie dla wszystkich

Od 1 kwietnia z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity będą mogli korzystać wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku i należą do jednej z grup: dzieci i młodzież do 18 lat, kobiety (bez względu na wiek), mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej. Poprzednie zasady dotyczą wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy, bez podziału na grupy.

„Przejazdy obywateli Ukrainy nadal będą odbywały się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia” – zaznacza PKP Intercity. – „Bezpłatne podróże będą obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski” – dodaje przewoźnik.

„Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku” – przekazało PKP Intercity.

Obywatele Ukrainy, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej muszą okazać dodatkowo dokumenty potwierdzające niepełnosprawność (ważne są także ukraińskie dokumenty). – „Dokumentów tych nie muszą okazywać osoby o widocznej niepełnosprawności” – dodaje PKP Intercity.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.