PKP Intercity obniża ceny biletów do poziomu sprzed styczniowej podwyżki. Z Lublina do Warszawy za 51 złotych

Lokomotywa PKP Intercity na stacji Lublin Główny
Lokomotywa PKP Intercity na stacji Lublin Główny | fot. Dominik Wąsik

Od 1 marca ceny biletów PKP Intercity spadną do poziomu sprzed 11 stycznia, gdy te dla połączeń kategorii TLK i IC podniesiono średnio o około 11 proc., zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc.

W styczniu podnieśli ceny, by w marcu je obniżyć

Od 11 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy cennik biletów PKP Intercity. Ceny bazowe biletów w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów państwowy przewoźnik uzasadniał drastycznym wzrostem cen prądu.

Na początku lutego PKP Intercity przekazało, że wycofuje się z podwyżek cen biletów. Państwowy przewoźnik otrzymał rekompensatę za wykonywanie zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego. Rekompensata na 2023 rok wynosi 1 mld 218 mln 696 tys. zł i zostanie podwyższona o 575 mln zł ze środków rezerwy budżetu państwa.

W komunikacie spółki czytamy, iż zwiększenie rekompensaty pozwali częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. inflacją.

Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej – informuje PKP Intercity.

Resort infrastruktury poinformował kilka dni temu, że PKP Intercity po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 50 mln zł z budżetu państwa. W ten sposób ma być złagodzony znaczący – według resortu – wzrost kosztów prowadzenia usługi przewozowej, m.in. z powodu wzrostu cen energii elektrycznej.

Od 1 marca ceny biletów wracają do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia, kiedy wszedł w życie nowy cennik. W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity, jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu.

Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych – przekonuje PKP Intercity.

Cena maksymalna za bilet z Lublina do Warszawy od 1 marca wyniesie maksymalnie 51 zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.