Piesi zyskają nową alejkę spacerową, a rowerzyści ścieżkę rowerową. Trwają prace w wąwozie Rury

Budowa alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury
Budowa alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury | fot. Dominik Wąsik

Od blisko dwóch miesięcy trwają prace związane z rozbudową i przebudową alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury. Postanowiliśmy zajrzeć na plac budowy i zobaczyć postęp prac.

Nowa alejka pieszo-rowerowa w wąwozie Rury

Ciąg komunikacyjny w wąwozie Rury ma długość prawie 1,5 km i przebiega od placu zabaw w wąwozie Rury, aż do wiaduktu pod ul. Filaretów i dalej do ul. Nadbystrzyckiej w okolice Domu Samotnej Matki Fundacji SOS Ziemi Lubelskiej.

Prace polegają na utworzeniu ścieżki rowerowej i chodnika rozdzielonych zielenią. Ciąg pieszo-rowerowy prowadzi śladem dotychczasowej ścieżki, wzdłuż istniejącej linii latarni, które nadal będą pełniły funkcję doświetlenia tej trasy.

Według dokumentacji ścieżka rowerowa ma mieć 2,5 m szerokości oraz nawierzchnię asfaltową, a część piesza szerokość 2 m i nawierzchnię z kostki brukowej bezfrazowej. Ruch pieszych i rowerowy oddzieli półmetrowy pas zieleni.

Dla celów technicznych przewidziano również podbudowę umożliwiającą wjazd pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Umożliwi to bezpieczny ruch pojazdów, przy pomocy których prowadzony jest odbiór odpadów czy bieżące utrzymanie zieleni.

Dla wygody użytkowników wzdłuż ciągu pozostawione będą obecnie użytkowane ławki, które poddane zostaną naprawom.

Zobacz także: Przebudują Park „Rury” za kwotę 3 mln złotych. Przekształcą Aleje Miast Partnerskich na ciąg pieszo-rowerowy w parku

Postęp prac

Obecnie największy postęp prac widać na odcinku od placu zabaw po wiadukt ul. Filaretów. Na tym odcinku wykonawca prac ułożył już krawężniki dla chodnika oraz ścieżki rowerowej, oraz przygotował podbudowę z kruszywa. Na tym odcinku widać również już kostkę brukową na paletach, co oznacza, że w najbliższym czasie rozpoczną się prace brukarskie.

Na pozostałym odcinki prace skupiają się na robotach ziemnych i przygotowaniu podłoża pod ustawienie krawężników. Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że do końca roku ma powstać co najmniej kilometrowy odcinek alejki.

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Piotr Bąk z Lublina. Oferta tej firmy była najkorzystniejsza i opiewa na kwotę 3,23 mln złotych.

Zdjęcia

Budowa alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury
Budowa alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury | fot. Dominik Wąsik
Budowa alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury
Budowa alejki spacerowej i ścieżki rowerowej w wąwozie Rury | fot. Dominik Wąsik

Park Rury

Park Rury usytuowany jest w wąwozie pomiędzy osiedlami LSM (dzielnica Rury), a Czubami, zajmuje powierzchnię ponad 30 ha. Ma głównie charakter krajobrazowy, gdyż wyróżnia się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu. Posiada liczne nasadzenia na skarpach wąwozu, łąki kwietne, wybieg dla psów i place zabaw. Znajduje się tu pomnik upamiętniający więźniów Zamku Lubelskiego oraz kamienie z nazwami miast partnerskich Lublina, stąd część wąwozu nosi nazwę Alei Miast Partnerskich.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.