Pierwsze lądowanie śmigłowca LPR na płycie lądowiska szpitala wojskowego

Pierwsze lądowanie śmigłowca ratunkowego na szpitalu wojskowym
Pierwsze lądowanie śmigłowca ratunkowego na szpitalu wojskowym | fot. 1WSZK

Lądowisko zlokalizowane na terenie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie to pierwsze w województwie lubelskim lądowisko wyniesione na dach budynku.

Lądowanie śmigłowca LPR na dachu szpitala wojskowego w Lublinie

Lądowisko znajduje się na 6 kondygnacji jednego z budynków 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego przy Al. Racławickich w Lublinie. Kosztowało ok. 80 milionów złotych. Na płycie lądowiska mogą „siadać” helikoptery ważące mniej niż 12 ton.

Dziś odbyło się próbne lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za sterami śmigłowca siedział Jan Mazurek. Pilot nie miał żadnych zastrzeżeń, a wszystkie systemy zadziałały prawidłowo. Oznacza to, że lądowisko jest gotowe do codziennej pracy.

„Uruchomienie lądowiska jest jednym z koniecznych elementów przygotowania Szpitala do otworzenia z początkiem stycznia 2022 roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego” – mówi płk Bogusław Piątek, rzecznik szpitala wojskowego w Lublinie.

Więcej o nowym SORze: Budowa nowego SOR-u w Lublinie na ostatniej prostej. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci 1 stycznia

„Uruchomienie SOR jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, wymagającym szeregu zmian w funkcjonowaniu szpitala oraz zwiększonego wysiłku personelu. Będzie to jednak bardzo korzystna i wyczekiwana zmiana dla mieszkańców Lublina i regionu oraz wsparcie dla obecnie funkcjonującego systemu ratownictwa medycznego” – komentuje płk Piątek.

Lądowisko użytkować można do maksymalnej prędkości wiatru czołowego i bocznego 17 węzłów (31,5 km/h).

Pierwsze lądowanie śmigłowca ratunkowego na szpitalu wojskowym
Pierwsze lądowanie śmigłowca ratunkowego na szpitalu wojskowym | fot. 1WSZK
Udane lądowanie na dachu szpitala wojskowego w Lublinie
Udane lądowanie na dachu szpitala wojskowego w Lublinie | fot. 1WSZK

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.